ჩვენ დავინახეთ ჯვრის ძალა - მღვდელი ჯვრის თაყვანისცემის მსახურებაზე მომხდარ ფაქტზე
აქტივისტები ყოველმხრივ ხელს უშლიდნენ უმე-ის საზოგადოებას კორსუნ-შევჩენკოვსკში ჯვრის თაყვანისცემის დროს ეკლესიის გალავანთან, რომელიც მათ წაართვეს ერთი წლის წინ, იუწყება დაზორი ტელეარხ ,,პერში კაზაცკი’’-ზე.
სანამ მრევლი გალობდა " თაყვანს ვცემთ შენს ჯვარს, უფალო", აქტივისტებმა ჯერ უკრაინის ჰიმნით სცადეს ხმის გადაფარვა, შემდეგ კი უხამსი სიტყვების გამოყენებით გააგრძელეს.
ღვთისმსახურების დასრულების შემდეგ, მაცხოვრის ხელთუქმნელი ხატის სახელობის ეკლესიის მოძღვარმა, დეკანოზმა იოანე ტალაპკომ მრევლს განუცხადა, რომ აქტივისტების ქცევაში ხედავს ჯვრის ძალას, რომელსაც ბნელი სულები ვერ იტანენ.
„დღეს შეხედეთ, როგორ გაიხსნა სულიერი სამყარო ჩვენთვის. ის რომ არა, არაფერი მოხდებოდა. ყველაფერი მშვიდად ჩაივლიდა. როგორ ეშინია ყველას ჯვრის. როგორ კანკალებს ყველა ჯვრის წინაშე. შეხედე, რა არის ჯვარი და რა ძალა აქვს მას“.
ჟურნალისტებმა გაიხსენეს, რომ უმე-ის მრევლი თითქმის ერთი წელია ყოველკვირეულად იკრიბებოდა თაყვანისმცემლობისთვის მათი მიტაცებული სალოცავის კარებთან.
მჟკ-მა დაწერა, რომ 2024 წლის 30 მაისის ღამეს სამხედრო ფორმაში ჩაცმული ადამიანების ჯგუფი შეიჭრა უმე-ის ხელნაკეთი მაცხოვრის საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე, ქალაქ კორსუნ-შევჩენკოვსკისში, ჩერკასის რეგიონში. მათ კარის საკეტები გატეხეს და ასე შევიდნენ ტაძარში. შემთხვევის ადგილზე პოლიცია იყო მისული, მაგრამ არაფერი მოუმოქმედებია.