ბრიუსელის კათოლიკური ტაძარი მასპინძლობს ისლამურ იფტარს ხუთასი ადამიანისთვის
ისლამური იფტარი ბრიუსელის კათოლიკურ ტაძარში. ფოტო: Evelyn Ann-Marie Dom
2025 წლის 23 მარტს ბრიუსელის წმინდა იოანე ნათლისმცემლის კათოლიკურ ტაძარში 500-მდე მუსლიმმა ისლამური იფთარი (ვახშამი რამადანის დროს) აღავლინა, იუწყება Euronews.
ტაძარი მდებარეობს ბრიუსელის რაიონში - მოლენბეკი. კოლექტიური ტრაპეზი მოეწყო ოლქისთვის „ევროპული კულტურის ცენტრი 2030“-ის ტიტულის მინიჭების აღსანიშნავად.
ორგანიზატორებმა თარიღი აირჩიეს, რადგან 2016 წლის 22 მარტს ბრიუსელში განხორციელებული ტერაქტების ცხრა წელი და 2015 წლის პარიზში ტერორისტული თავდასხმებიდან ათი წელი შესრულდა. ტერაქტები ისლამისტებმა განახორციელეს.
ორგანიზატორების თქმით, მსგავსი ღონისძიებები „ქმნის და აძლიერებს კავშირებს ადამიანებს შორის“. ”ის, რაც გვაერთიანებს - ჩვენი რწმენის, კულტურული და სოციალური მახასიათებლების მიღმა - ბევრად აღემატება იმას, რაც გვყოფს, - დასძინეს მათ.
უცნობია, რატომ ჩატარდა ისლამური ცერემონია ქრისტიანულ ეკლესიაში.
წმინდა იოანე ნათლისმცემლის ტაძარი აშენდა მე-13 საუკუნეში. ის აქტიურია და იქ ტარდება მსახურება. 1998 წელს იგი რამდენიმე თვის განმავლობაში იყო ოკუპირებული მიგრანტების მიერ.
მჟკ ადრე წერდა, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა სტამბოლში იფტარზე მუსლიმებთან ერთად ივახშმა.