სუმში რუსული თავდასხმის შედეგად დაზიანდა უმე-ის ტაძარი
სლობოჟანსკის წმინდა ახალმოწამეთა და აღმსარებელთა სახელობის ეკლესია ცოტა ხნის წინ აშენდა. ფოტო: Сумская епархия
2025 წლის 24 მარტს სუმზე რუსული სარაკეტო თავდასხმის შედეგად 90 ადამიანი დაშავდა, მათ შორის 17 ბავშვი. დაზიანდა სკოლა, საცხოვრებელი კორპუსები და სლობოჟანსკის წმინდა ახალმოწამეთა და აღმსარებელთა ეკლესია. ამის შესახებ სუმის ეპარქიის პრესსამსახური იტყობინება.
როგორც ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა სერგი შულგამ გვაუწყა, აფეთქების ტალღამ და რაკეტის ნამსხვრევებმა ფანჯრები ჩამოაგდო, გუმბათები და სახურავი დაზიანდა და კედლებსა და კარებს მნიშვნელოვანი ზიანი მიადგა. ძლიერი დარტყმის ტალღის გამო, ტაძრის კედლებზე ბზარები გაჩნდა.
„განსაკუთრებით მტკივნეული ის არის, რომ ტაძარი სულ ახლახან აშენდა და აკურთხეს, გახდა სულიერი ცენტრი ადგილობრივი საზოგადოებისთვის“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ტაძრის სარდაფში არის თავშესაფარი, რომელსაც ადგილობრივი მოსახლეობა განგაშის დროს იყენებს. საბედნიეროდ, ეპარქიის პრესსამსახურმა აღნიშნა, რომ აფეთქების დროს თავშესაფარში არავინ დაშავებულა.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სუმის ეპარქიამ მიუსამძიმრა ყველა დაღუპულს და მოუწოდა გააძლიერონ ლოცვა რაკეტების თავდასხმის შედეგად დაჭრილთა და დაზარალებულთათვის.
როგორც მჟკ-მა დაწერა, უმე-ის სუმის ეპარქიამ გააზიარა, თუ როგორ ხდება მოსახლეობის ევაკუაცია საშიში ზონებიდან.