პატრიარქმა დანიელმა ბულგარეთის ეკლესიაში მირონის ხარშვისთვის საჭირო ინგრედიენტები აკურთხა
პატრიარქი დანიელი. ფოტო: сайт Болгарской Церкви
ჯვრის თაყვანისცემის კვირას, ბულგარეთის პატრიარქმა დანიელმა აკურთხა ის ინგრედიენტები, რომლებიც გამოყენებული იქნება, ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის უახლეს ისტორიაში, წმინდა მირონის მეცხრედ ხარშვისას, წერს მჟკ-ის ვებ-გვერდი ბულგარეთში.
ინგრედიენტების კურთხევამდე წმინდა ალექსანდრე ნეველის საპატრიარქო ტაძარში წმინდა ბასილი დიდის სახელობის საკათედრო ტაძარში ლიტურგია აღევლინა.
დღის დასაწყისში წმინდა სინოდის კურთხევის პალატაში ბმე-ის მეცხრე კურთხევის პროცედურა დაიწყო. პატრიარქმა დანიელმა აღავლინა წყლის კურთხევა და წაიკითხა ლოცვა კურთხეულ საქმეში წარმატებისთვის. უფლის იერუსალიმში შესვლის დღესასწაულზე, ჭურჭელი გადაიყვანება ალექსანდრე ნეველის საკათედრო ტაძარში, სადაც წმინდა მირონის დუღილი წმინდა კვირის დასაწყისიდან დაიწყება.
ბმე-ის თანამედროვე ისტორიაში მირონის პირველი მსოფლიო ხარშვა შესრულდა 1950 წლის 6 აპრილს, დიდ ხუთშაბათს.
ჯვრის თაყვანისცემის კვირას სპეციალური ლიტურგიული წესით იდება ინგრედიენტები, რომლებიც ბზობის კვირამდე რჩება. დიდ ორშაბათს იწყება თავად მომზადება.
წმიდა მირონი არის წმინდა ნარევი, რომელიც გამოიყენება ქრიზმაციის საიდუმლოსა და ტაძრისა და ანტიმინების კურთხევისას. აქედან გამომდინარე, თითოეული ადგილობრივი ეკლესია განწმენდს და ინახავს მირონს თავისი ლიტურგიული საჭიროებისთვის. მართლმადიდებლურ ეკლესიაში გამოყენებული მირონის შემადგენლობა მოიცავს სხვადასხვა ინგრედიენტებს, მათ შორის ზეითუნის ზეთს, თეთრ ღვინოს, საკმეველს, ვარდის ზეთს, იისფერ ზეთს, კარდამონს, მუსკატს, ბალზამს, ბერგამოტს, მიხაკს, ბაზილიკის ზეთს, გერანის ზეთს, ლავანდის ზეთს, ირისის ფესვებს, ყავისფერი ზეთი. მირონს ხარშავენ სამი დღის განმავლობაში და აკურთხებენ დიდ ხუთშაბათს.
შეგახსენებთ, რომ მჟკ-მა ფილიალი გახსნა ბულგარეთში.