ქართული ეკლესია ავტოკეფალიის აღდგენის წლისთავს აღნიშნავს
საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენისადმი მიძღვნილი ღვთისმსახურება. ფოტო: сайт Грузинской Церкви
2025 წლის 25 მარტს საქართველოს მართლმადიდებელმა ეკლესიამ მნიშვნელოვანი ისტორიული თარიღი - ავტოკეფალიის აღდგენის დღე აღნიშნა, წერს საქართველოს საპატრიარქოს პრესსამსახური. პატრიარქის ილია II-ის ლოცვა-კურთხევით, საპატრიარქო ტახტის წინამძღვარმა, სენაკისა და ჩხოროწყუის მიტროპოლიტმა შიომ (მუჯირი) სიონის საპატრიარქო ტაძარში მადლიერების წირვა აღასრულა ეპისკოპოსებისა და სასულიერო პირების თანამსახურებით.
წირვას მორწმუნეებთან ერთად საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი, მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი როინ მეტრეველი, ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის დელეგაცია ესწრებოდნენ.
სამადლობელი წირვის დასრულების შემდეგ ეპისკოპოსმა შიომ ავტოკეფალიის მოპოვებისთვის გაწეული შრომის ავტორების ხსოვნისადმი მიძღვნილი პანაშვიდი გადაიხადა, შეკრებილებს სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის მილოცვა გადასცა და ავტოკეფალიის აღდგენის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
1917 წლის 12 (25) მარტს საქართველოს ეკლესიამ გამოაცხადა  ავტოკეფალიის აღდგენა, რომელიც XIX საუკუნის დასაწყისში დაკარგა რუსეთის იმპერიას საქართველოს მიერთების შემდეგ. რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ დაგმო ავტოკეფალიის აღდგენის არასანქცირებული ბუნება. მოსკოვის საპატრიარქოსა და საქართველოს ეკლესიას შორის ურთიერთობა შეწყდა. 1943 წელს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილებით აღდგა საქართველოს ეკლესიასთან ზიარება. ამავდროულად, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა თავისი გადაწყვეტილება ქალკედონის კრების მითითებით ახსნა, „საეკლესიო წესების მიხედვით (IV საეკლესიო კრება, 17 და ა.შ.), ეკლესიის საზღვრები უნდა მიჰყვეს სახელმწიფო საზღვრებს“.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს პატრიარქმა ტრამპს ტრადიციული ქრისტიანული ღირებულებების დაცვისკენ მოუწოდა.
ბლაჟენეიშმული ხელმძღვანელობდა რახოვსკის ეპისკოპოსის ხელდასხმას
აგაპიტის ტაძარში ლავრაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა ხელდასხმა ჩაატარა ხუსტის ეპარქიის ვიკარისთვის.
მიტროპოლიტი ვიქტორი: მტკივნეულია, რომ ლავრის წმინდა ნაწილები ექსპერიმენტების ობიექტად იქცევა.
არქიეპისკოპოსის თქმით, განსაკუთრებული შეშფოთება იწვევს კითხვა იმაზე, როგორ მოექცევიან წმინდა ნაწილებს სამეცნიერო კომისიის წევრები.
გესს ჯერ არ აქვს მომზადებული სიისთვის სასულიერო პირების დაჯავშნისთვის.
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკა დღემდე ადგენს რელიგიური ორგანიზაციების სიას, რომლებიც, მისი აზრით, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ეკონომიკისთვის.
მიტროპოლიტმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენელმა გაეროს მიმართა ჩერკასების საკათედრო ტაძრის დაბრუნების აუცილებლობაზე.
მიტროპოლიტი ჩერკასის თეოდოსი დიპლომატების და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლების წინაშე გამოვიდა, განაცხადა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე.
ბლაჟენეიშმმა მოამბო სულიერი კიბის საფეხურებზე, რომლებიც გადიან ხსნისკენ.
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ იოანე ლესტვიჩის წიგნის საფეხურები მიჰყავს თავმდაბლობისგან სრულყოფილი სიყვარულისკენ.
ჩერკასის მოწყალების დები კივო-პეჩერსკის ლავრის ძმობას უჭერენ მხარს
მარფა-მარიას მონასტრის დები იმედოვნებენ, რომ წმინდა ნაწილები და ლავრა მალე მართლმადიდებელ მორწმუნეებს დაუბრუნდება.