სმე-ის პატრიარქი: გასაოცარია უკრაინაში ფანარიონის მიერ კანონების დარღვევა
სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა პორფირიმ ისაუბრა იმ გასაოცარ სიმსუბუქეზე, რომლითაც კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო არღვევდა ეკლესიის კანონებს მეუ-ს შექმნით, იუწყება სერბეთის საპატრიარქოს ოფიციალური ვებგვერდი.
Გამოცემა ,,საერთაშორისო ურთიერთობებთან’’ ინტერვიუში პატრიარქმა პორფირიმ თქვა, რომ სერბეთის ეკლესიის პოზიცია მეუ-სთან მიმართებაში არ შეიცვლება და ის გააგრძელებს უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიისა და მიტროპოლიტ ონუფრის მხარდაჭერას.
„მხოლოდ ვიტყვი, რომ მიუხედავად იმისა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო იგნორირებას უკეთებდა წმიდა კანონებს, ეკლესიოლოგიას, მართლმადიდებლური ეკლესიის საუკუნოვან წესს, წმიდა ტრადიციას, ჩვენ არსებითად - ისევე, როგორც რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დობილი ეკლესია, დარწმუნებული ვარ - არ ვიტყვით უარს დედა ეკლესიის სიყვარულზე“, - განაცხადა პატრიარქმა პორფირიმ.
Პატრიარქი დარწმუნებულია, რომ როგორც სერბეთის, ისე რუსეთის ეკლესია იმედოვნებს და ლოცულობს „რომ დადგება დღე და რაც შეიძლება მალე, როცა უარყოფილი იქნება არამართლმადიდებლური ანტიეკლესიური გავლენა და არაეკლესიური პროექტები, რასაც, როგორც ვხედავთ უკრაინაში არავისთვის მოუტანა სიკეთე და როცა ჩვენ ყველანი, ეკლესიის ერთიანობის სულისკვეთებით, დავუბრუნდებით ძმურ სიყვარულს, მოვძებნით ყველა პრობლემის მართლმადიდებლური გადაწყვეტის გზას“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქ პორფირის თქმით, სერბეთის ეკლესია არ შეცვლის თავის დამოკიდებულებას მეუ-ს მიმართ.