ფილარეტ დენისენკომ შეიტანა სარჩელი უმე(კ)-ის რეგისტრაციის განახლებაზე
უმე(კ)-ის ხელმძღვანელმა და „მეუ-ს საპატიო პატრიარქმა“ ფილარეტ დენისენკომ სარჩელი შეიტანა კიევის რაიონულ ადმინისტრაციულ სასამართლოში და მოითხოვა, რომ ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურს დაეკისროს „რეგისტრაცია კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ადგილობრივი საბჭოს გადაწყვეტილების შესახებ“, - ნათქვამია სასამართლოს ვებ გვერდზე.
Მოსარჩელედ დაფიქსირებულია "ეკლესიის წინამძღვრად, კიევისა და სრულიად რუსეთ-უკრაინის პატრიარქად ფილარეტი".
„საბჭოს“ დადგენილებების რეგისტრაცია ნიშნავს უმე(კ)-ის, როგორც ოფიციალური იურიდიული პირის აღდგენას. სარჩელი ასევე შეიცავს მოთხოვნას უკანონოდ გამოცხადდეს ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის უმოქმედობა, რომელმაც უარი თქვა ამ გადაწყვეტილების სახელმწიფო რეესტრში რეგისტრაციაზე.
უმე(კ) ლიკვიდირებული იქნა მეუ-ს "გაერთიანების საბჭოს" შემდეგ 2018 წლის დეკემბერში. თუმცა ახალ ორგანიზაციაში მალევე დაიწყო კონფლიქტები და ფილარეტ დენისენკომ გამართა „საბჭო“, რომელმაც „კიევის საპატრიარქოს“ ლიკვიდაციის ბათილობა ცნო. თუმცა, სახელმწიფო ორგანოებმა (უკვე პრეზიდენტის ვლადიმერ ზელენსკის დროს, 2019 წლის ზაფხულში) მხარი დაუჭირეს მეუ-ს, მეუ-ს წარმომადგენლებმა კი განაცხადეს, რომ ფილარეტ დენისენკო გაუცნობიერებლად თამაშობდა რუსეთის სპეცსამსახურებისთვის. მას შემდეგ, "მეუ-ს საპატიო პატრიარქი" აქტიურად ავითარებს საკუთარ სტრუქტურას, მეუ-სგან დამოუკიდებელ სტრუქტურას და ცდილობს მიაღწიოს უმე(კ)-ის ოფიციალური რეგისტრაციის განახლებას.