პატრიარქმა თეოდორემ რმე-ის თაობაზე სინას მონასტრის იღუმენთან დაიჩივლა
ეგვიპტის დედაქალაქ კაიროში შედგა ალექსანდრიის პატრიარქის თეოდორე II-ს და სინას წმინდა ეკატერინეს მონასტრის იღუმენის, სინას ავტონომიური მართლმადიდებელი ეკლესიის (იერუსალიმის საპატრიარქოს შემადგენლობაში) წინამძღოლის, არქიეპისკოპოს დამიანეს შეხვედრა, იუწყება ალექსანდრიის საპატრიარქოს საიტი.
„პატრიარქმა თეოდორემ სინას არქიეპისკოპოსს მიაწოდა ინფორმაცია აფრიკაში რუსეთის საპატრიარქოს ეკზარქატის შექმნის საკითხის შესახებ, რომელიც წარმოიშვა რამდენიმე კვირის წინ, ფაქტზე, რომელიც წინა კვირას საპატრიარქომ შეაფასა როგორც „შეჭრა“, - წერს ალექსანდრიის ეკლესიის საიტი.
არქიეპისკოპოს დამიანეს რაღაც საპასუხო რეაქციის შესახებ ინფორმაცია არ არის.
ადრე ცნობილი გახდა, რომ პატრიარქი თეოდორე II ანტიოქიისა და იერუსალიმის ეკლესიებში გააგზავნის ცალკეულ დელეგაციებს წინამძღოლთა შეხვედრაზე მოწვევისა და თავიანთი პოზიციების განმარტების მიზნით/