მსოფლიოს საუკეთესო ჩოგბურთელმა ჯოკოვიჩმა სერბეთის ეკლესიის მონასტერში ილოცა
მსოფლიოს მოწინავე ჩოგანი ნოვაკ ჯოკოვიჩი ეწვია სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ოსტროგის მონასტერს მონტენეგროში მას შემდეგ, რაც ავსტრალიის ხელისუფლებამ იგი ქვეყნიდან გააძევა იმის გამო, რომ არ სურდათ ეხილათ ქვეყანაში ცნობილი ჩოგბურთელი, რომელიც ემხრობა ნებაყოფლობით ვაქცინაციას, . ამის შესახებ ინფორმაციას ავრცელებს მონტენეგრო-პრიმორსკის მეტროპოლიის ვებ გვერდი.
ჯოკოვიჩმა მოილოცა მონასტრის დამაარსებლის, წმინდა სასწაულთმოქმედი ბასილი ოსტროგის ნაწილები. მონასტერში სპორტსმენი ჩერნოგორიისა და პრიმორსკის იოანიკის მიტროპოლიტს ესაუბრა. მან ეპისკოპოსთან განიხილა გასული თვის განვითარებული მოვლენები, რომელიც დაკავშირებულია მის მცდელობასთან გასულიყო დიდი სლემის ტურნირზე - ავსტრალიის ღია პირველობაზე - ხელისუფლების მიერ მის დაკავებასა და დეპორტაციაზე.
„მონასტრის სალოცავების დათვალიერების შემდეგ პატივსაცემ სტუმართან ურთიერთობა მონასტრის სატრაპეზოში გაგრძელდა, სადაც მან ისაუბრა უახლეს მოვლენებსა და განსაცდელზე, რომლებსაც ნოვაკი ბოლო ერთი თვის განმავლობაში განიცდიდა. მიტროპოლიტმა იოანიკიმ უსურვა ნოვაკს, რაც შეიძლება მალე დაბრუნებულიყო ბრძოლის ველზე და კვლავ გაეკეთებინა ის, რაც ადიდებდა არა მხოლოდ საკუთარ თავს, არამედ თავის ხალხს და თავის ქვეყანას“, - იუწყება მონტენეგროსა და პრიმორსკის მიტროპოლიტი.
ლოცვითი ხსოვნის ნიშნად სერბეთის ეკლესიის იერარქმა ჯოკოვიჩს წმინდა ბასილი ოსტროგის ხატი აჩუქა.
მსოფლიოს პირვეჯლი ჩოგანივვვვვ ავსტრალიაში 2022 წლის იანვრის დასაწყისში ჩავიდა ჩოგბურთის დიდი სლემის ტურნირში მონაწილეობის მისაღებად. აეროპორტში სპორტსმენი, სავარაუდოდ, არასწორად გაცემული ვიზის გამო დააკავეს და მიგრანტთა სასტუმროში მოათავსეს. ჯოკოვიჩმა სასამართლოს მიმართა, რომელმაც დაკავება უკანონოდ ცნო და იგი გაათავისუფლა.
სპორტსმენმა ტურნირზე რამდენიმე ვარჯიში ჩაატარა, რის შემდეგაც ავსტრალიის მინისტრმა იმიგრაციის საკითხებში  ალექს ჰოკლმა მიიღო გადაწყვეტილება სპორტსმენის დეპორტაციის შესახებ. ოფიციალური პირი უკმაყოფილო იყო იმით, რომ ჯოკოვიჩი არ აიცრა კოროვირუსის საწინააღმდეგოდ, მაგრამ მიიღო სამედიცინო გამონაკლისი იმის გამო, რომ ის წინა დღეს დაავადდა COVID-19-ით.
თავისი გადაწყვეტილების ახსნისას ავსტრალიელმა მინისტრმა თქვა, რომ „ჯოკოვიჩის მუდმივ ყოფნამ ავსტრალიაში შეიძლება გამოიწვიოს ავსტრალიურ საზოგადოებაში ვაქცინაციის საწინააღმდეგო განწყობის გაძლიერება“.
როგორც მჟკ წერდა ნოვაკ ჯოკოვიჩმა ინტერვიუში განაცხადა, რომ ის არის სპორტსმენი, მაგრამ უპირველეს ყოვლისა, მართლმადიდებელი ქრისტიანი.