პ. კლიმკინი: ლავრაში პროვოკაციის შედეგად მოსალოდნელია რუსეთის თავდასხმა
უკრაინის საგარეო საქმეთა ყოფილმა მინისტრმა (2014-2019) პაველ კლიმკინმა European Pravda-სთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ რუსეთი კიევში ეკლესიის წინააღმდეგ პროვოკაციებს ამზადებს, რათა მისი აგრესიის საბაბი შექმნას.
„მაგრამ ამისთვის (კიევზე თავდასხმა - რედ.) რომ მოხდეს, კიევში ფართომასშტაბიანი პროვოკაციაა საჭირო. ეს შეიძლება იყოს ნებისმიერი რამ - მაგალითად, თავდასხმა ლავრაზე ან რუსეთის მოქალაქეებზე მსვლელობისას. და დარწმუნებული ვარ, რომ ეს სცენარები შემუშავებულია. კრემლი კარგად მუშაობს სცენარისტებთან“, - თქვა კლიმკინმა.
როდესაც პაველ კლიმკინი საგარეო საქმეთა მინისტრი იყო, ის გამოდიოდა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ და ასევე განაცხადა, რომ ის იყო მეუ-ს შექმნის იდეის მთავარი ინიციატორიდა არა პეტრო პოროშენკო.