შიში მძაფრდება: დუმენკო უკრაინელებს დაპყრობის საფრთხით აშინებს
2022 წლის 28 იანვარს მეუ-ს მეთაურმა ეპიფანე დუმენკომ თავის Facebook გვერდზე, უკრაინის სახელმწიფო დროშის 30 წლისთავის აღნიშვნის დღეს, განაცხადა, რომ უკრაინის დროშა იმედსა და სიმტკიცეს გვაძლევს, როდესაც კვლავ უკრაინელთა დაპყრობის საფრთხე ჩნდება.
„შემთხვევითობას ვერ მივაწერთ იმას, რომ ამ ბოლო დღეებში, შიშისა და გაურკვევლობის დროს, იმედის ნაპერწკლებად ლურჯ-ყვითლად გაფერადდა ფეისბუქის მთელი ქსელი - არა ძალადობრივად და არა ვიღაცის პოლიტიკური კამპანიისა და სარეკლამო აქციის გამო, არამედ სოლიდარობის, ერთიანობის, კრებითობის შეგრძნების გამო, რაც ჩვენ, უკრაინელებს გვახასიათებს, როდესაც ჩვენი დაპყრობის საფრთხე ჩნდება. ლურჯ-ყვითელი დროშა - ჩვენი ნაციონალური სიმბოლო და ჩვენი ძალაა“, - წერდა დუმენკო.
შეგახსენებთ, რომ „პუტინის უეჭველი თავდასხმის“ ისტერიას შეუერთნენ უნიატები უკრაინაში და საზღვარგარეთ, აგრეთვე მეუ. სვიატოსლავ შევჩუკი აფრთხილებდა, რომ „მტერი კარს მოგვადგა“ (და ეს ომის მერვე წელს ხდება), უბკე-ის ეპისკოპოსებმა აშშ-ში განაცხადეს, რომ რფ-მ უკრაინის საზღვრიდან ბოლო დღეებში 100 ათასი ადამიანი გადაიყვანა, მათ აშშ-ს მადლობა გადაუხადეს იარაღის მიწოდებისთვის და პირობა დადეს, რომ „თავს დაიცავდნენ გამარჯვებამდე“.