ფანარის ხელმძღვანელი: ეკუმენიზმის მომავალი ცრურწმენების წინააღმდეგ ბრძოლაა
2022 წლის 21 იანვარს, „ეკლესიების ერთიანობისთვის ლოცვის დღეს“ კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ ეკუმენიზმის მომავალი ცრურწმენების წინააღმდეგ ბრძოლაშია, იუწყება haber.sat7turk.com.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ყოვლადწმიდა სამების ტაძარში, რომელიც მდებარეობს სტამბოლში, ბეიოღლუს (პერა) რაიონში ტაქსიმის მოედანთან, პატრიარქ ბართლომეს წინამძღვრობით ეკუმენური ლოცვა აღევლინა.
მასთან ერთად ლოცულობდნენ სომხური, ასურული, კათოლიკური, ევანგელისტური და სხვა პროტესტანტული ეკლესიების წარმომადგენლები.
ლოცვაში მონაწილეობა მიიღო ერთ-ერთი არამართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსმაც, რომელიც დამსწრეთა შორის ერთადერთი იყო, რომელსაც ეპიტრახელიონის მსგავსი ლიტურგიკული შესამოსელი ეცვა.
მას შემდეგ, რაც ყველა დამსწრემ რიგრიგობით წაიკითხა მონაკვეთები ბიბლიიდან, პატრიარქმა ბართლომემ წარმოთქვა ქადაგება, რომელშიც ნათქვამია, რომ „ეკუმენური მოძრაობის მომავალი მდგომარეობს იმაში, რომ შემოიტანოს „სიყვარულის შუქი“ შემწყნარებლობისა და თანაარსებობის ახალი სიმბოლოების შემოტანით ჩვენს ყოველდღიურ ცხოვრებაში, რომელიც იბრძვის ცრურწმენებისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ“.
ფანარის ხელმძღვანელის თქმით, „როდესაც დღეს აქ ვლოცულობთ ქრისტიანობის ერთიანობისთვის, იმედია, წინ წავიწიოთ ამ საერთო საქმისკენ მიმავალ გზაზე, რომლისკენაც ღრმად ვისწრაფვით“.
ლოცვის „მამაო ჩვენო“ შემდეგ, რომელიც მონაწილეებმა მშობლიურ ენაზე წაიკითხეს, პატრიარქმა ბართლომემ ცერემონიის ყველა მონაწილე დალოცა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ აშშ-ში ფანარიოტ იერარქის, მთავარეპისკოპოსის ელპიდოფორის თქმით, ეკუმენიზმი სჭირდება ყველას, ვინც საკუთარ თავს ქრისტიანს უწოდებს.