ფანარიონის მეთაური შეხვდა აშშ-ს ახლადდანიშნულ ელჩს თურქეთში
2022 წლის 29 იანვარს კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე შეხვდა აშშ-ს ახლადდანიშნულ ელჩს თურქეთში ჯეფ ფლეიკს, იუწყება ფანარიონის ოფიციალური საიტი.
ფლეიკის ერთ-ერთი პირველი ნაბიჯი ელჩის თანამდებობაზე, რომელმაც 26 იანვარს აიღო უფლებამოსილება, თურქეთის პრეზიდენტ თაიფ ერდოღანისთვის ნდობის სიგელის გადაცემის შემდეგ, იყო სტამბულში ვიზიტი ფანარიონის მეთაურთან შესახვედრად.
როგორც კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პრეს-სამსახური იუწყება, ელჩი და პატრიარქი ბართლომე „დიდხანს განიხილავდნენ საკითხებს, რომლებიც მათ ორმხრივ ინტერესებს წარმოადგენდნენ“.
შეხვედრას აგრეთვე ესწრებოდნენ აშშ-ს გენერალური კონსული სტამბულში დარია დარნელი, ელჩის მრჩევლები, ქალკედონის მიტროპოლიტი ემანუელი და ავსტრალიის მიტროპოლიტი მაკარი.