მეუ-მ ელადის ეკლესიას მოუწოდა, რომ ანათემას გადასცეს კს უმე-ს „იერარქები“
2 თებერვალს  მეუ-ს სინოდის სხდომის მონაწილეებმა ელადის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდისადმი „გამოხატეს თხოვნა“, რომ მან კს უმე-ს ორი „იერაქის“ ეკლესიიდან განკვეთის საკითხი განიხილოს. ამის შესახებ იუწყება მეუ-ს საიტი.
წმინდა კანონების მიმართ ჩადენილი ახალი დანაშაულებების გათვალისწინებით, სინოდმა საბერძნეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის მიმართ გამოთქვა სურვილი, რომ მან განიხილოს აქვსენტი მარინისისა  და გიორგი (ქრიზოსტომოს) კალისას ეკლესიიდან განკვეთის საკითხი“, - აღნიშნულია ტექსტში.
მეუ-ს განცხადებით, „საბერძნეთის ძველი კალენდრის სქიზმის მიმდევრები არ იმყოფებიან საეკლესიო ერთობაში უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიასთან (მეუ, - რედ.) და მათ ამ ერთობაში არავითარ შემთხვევაში არ მიიღებიან“.