"კიკინებიანნო, მოშორდით!": უბკე-ს ტაძრებში ანტისემიტური სპექტაკლი გაიმართა
უკრაინის რამდენიმე ბერძნულ-კათოლიკურ ეკლესიებში სამრევლოს აჩვენეს კოსტიუმირებული საშობაო წარმოდგენები, რომელშიც ებრაელები შეურაცხმყოფელად მოიხსენეს. ამაზე თავის Facebook გვერდზე იუწყება უკრაინის ებრაული კომიტეტის ხელმძღვანელი ედუარდ დოლინსკი.
დოლინსკის სიტყვებით, საუბარია უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძარზე სოფელ სტარიჩში, სადაც მრევლი "თამაშობს ებრაელებს".
"მოგვშორდით კიკინებიანნო გზიდან! თქვენთან საქმე დაიჭირო- საკუთარ თავს პატივი არ სცე", - აცხადებს პერსონაჟი ამოქარგულში და დაპლისულ შარვლებში. მოქმედება მომდინარეობს ებრაელების ხატების ფონზე",-განაცხადა უკრაინის ებრალეთა კომიტეტის მეთაურმა.
მან ასევე ისაუბრა, რომ "სოფელ ქვედა სტრუტინის ეკლესიებში ჩატარდა საშობაო სცენა", რომელშიც "ებრაელი მოშკა აცხადებს მესიის დაბადებას, რომელივ "ჩვენ ჟიდ კიკინებიანებს მოგვცემს მრავალ გროშს".
წმინდა ნიკოლოზის სახელობის ტაძარი სოფელ ქვედა სტრუტინში, რომელსაც ახსენებს ედუარდ დოლინსკი, ასევე მიეკუთვნება უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკურ ეკლესიას.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ტერნოპოლის დეპუტატმა მას შემდეგ, რაც უმე-ს წაართვეს ტაძარი, მოუწოდა ყველა ებრაელის ჩამოხრჩობა.
გარდა ამისა, ჰამბურგში უკრაინის ყოფილმა ელჩმა ვასილი მარუშინეცმა, რომელიც გაათავისუფლეს თავისი პროფაშისტური და ანტისემიტური გამონათქვამების გამო. უბკე-ს მეთაურისგან მიიღო არქიწინამძღვრული კურთხევა.