აფრიკაში რმე-ს საეგზარხოსო დაიწყებს ახალი ტაძრის შენებას ტანზანიაში
აფრიკაში რმე-ს საეგზარხოსო დაიწყებს ახალი ტაძრის მშენებლობას წმინდა მოციქულთასწორი თავად ვლადიმირის სახელზე ტანზანიაში. ამაზე თავის გვერდზე ტელეგრამში განაცხადა საპატრიარქო ეგზარხოსმა, მიტროპოლიტმა ლეონიდემ (გორბაჩოვმა).
მან თქვა,რომ 12 თებერვალს ეპისკოპოსი ანდრეი ნოვიკოვი ესტუმრა ახლადდაარსებულ მისიონერულ სამრევლოს, რომელსაც ხელმძღვანელობს ილია მხანდო კატისიკო.
მღვდელი ილია არის აფრიკელი ხალხის მასაის წარმომადგენელი, ხოლო მისი მისიონერული სამრევლო მდებარეობს  გზებისა და კომუნიკაციებისგან მოშორებით მასაის ხალხის დასახლებაში.
ადრე იქ ჯერ კიდევ არავინ არ მისულა მისიით და ქადაგებით.
მიტროპოლიტმა ლეონიდმა თქვა, რომ მამა ილიამ სულ ახლახანს მიმართა თხოვნით რუსულ მართლმადიდებლურ ეკლესიაში მიღებაზე და თავისი ტაძრიდან განდევნილ იქნა ბერძენი ეპისკოპოსის მიერ .
ასევე, მეუფის სიტყვებით, მაცხოვრებლების უმეტესობა ჯერ კიდევ მონათლული არაა. " მათთან ჩატარებულ იქნა კატეხიზმო და მისიონერული საუბარი, მამა ილიას გადაეცა რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდლის ჯვარი.  სამკერდე ჯვრები და ხატები გადასცეს მათთვის, ვინც გადაწყვეტს მიიღოს წმინდა ნათლობა, და ასეთებმა უკვე შეხვედრის დროს განაცხადეს საკუთარ გადაწყვეტილებაზე",- დაწერა ეპისკოპოსმა.
დასახლების ერთ-ერთმა უხუცესმა განაცხადა, რომ თავისი მიწის ნაკვეთს გადასცემს მართლმადიდებელი ტაძრისა და სამრევლო სახლის  მშენებლობისათვის.  "ვიმსჯელეთ და გადავწყვიტეთ  რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის პირველი მისიონერული  სამრევლოსათვის ტანზანიაში დაგვერქვა წმინდა მოციქულთასწორი თავადის ვლადიმირის, რუსეთის განმანათლებლის სახელი, შევვედრეთ მას ლოცვებში  მასაის ხალხის წმინდა მართლმადიდებლობაში მოქცევასა და მონათვლაში შეგვეწიოს",- თქვა მეუფემ.
შეხვედრის დასასრულს ახალგაზრდა მასაების ჯგუფი მივიდა ეპისკოპოს ანდრეისთან და მის თანმხლებთან და ორჯერ გაისმა: "კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება ჩვენს მიწაზე".
ადრე მჟკ წერდა, რომ ალექსანდრიის პატრიარქი ემუქრება რუსული ეკლესიის ორ მღვდელს სასჯელით აფრიკაში მისიონერული მოღვაწეობის გამო.