დონეცკის მიტ-მა მრევლს მოუწოდა, გააძლიერონ ლოცვა დონბასში მშვიდობისთვის
2022 წლის 19 თებერვალს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტმა ილარიონმა დონბასის სამღვდელოებასა და მორწმუნეებს მოუწოდა ილოცონ რეგიონში მშვიდობისთვის, იუწყება დონეცკის ეპარქიის ოფიციალური ვებგვერდი.
ვლადიკა წერდა, რომ "ამ საშინელი დაუნდობელი ომის წლებში დონბასმა სრულად იგრძნო მისი სიმძიმე, ყველა მისი თანმდევი უბედურება, მწუხარება".
„სისხლიანი სამხედრო შეტაკებების ჭრილობები კვლავ ღიაა, რამაც მძიმედ დააზარალა რიგითი მშვიდობიანი მოსახლეობა. ჩვენი თანამემამულეების დანგრეული სახლები ჯერ არ არის აღდგენილი, ჩვენი ეპარქიის შეურაცხყოფილი სალოცავები ჯერ არ არის აღდგენილი. მათ საფლავები, ვისი სიცოცხლეც ტრაგიკულად შეიწირაამ ძმათამკვლელმა მღელვარებამ, ჯერ კიდევ ახალია“, - განაცხადა მან.
ვლადიკამ აღნიშნა, რომ რეგიონის მოსახლეობამ, „რომელიც გაქცეული იყო თავშესაფრებში და სარდაფებში მუდმივი დაბომბვისგან, რომლებიც ცდილობდნენ აღედგინათ, ნაწილობრივ მაინც, სამხედრო კონფლიქტის მორიგი ტალღის შემდეგ, უბრალო, მშვიდობიანი სამუშაო ცხოვრება“, განიცადა დიდი დარტყმა.
„თუმცა, ჩვენმა რეგიონმა, რომელიც მთელი მსოფლიოსთვის ცნობილია თავისი შრომისმოყვარეობით, ამ მძიმე და განუკითხაობის წლებში აჩვენა, რომ ტყუილად არ გვეძახიან მართლმადიდებლურ დონბასს. როგორც ერთხელ ითქვა: "დონბასმა იცის მუშაობა, დონბასმა იცის ლოცვა!" - ხაზგასმით აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
მან გაიხსენა, რომ რეგიონში სამხედრო კონფლიქტის მთელი პერიოდის განმავლობაში ხალხი თავდაუზოგავად ეხმარებოდა ერთმანეთს, მონასტრები აძლევდნენ თავშესაფარს ლტოლვილებს, ხოლო სასულიერო პირები და საერო პირები ევედრებოდნენ უფალს მშვიდობის დასამყარებლად, მტრობის დასაძლევად და ურთიერთგაგების დასამყარებლად.
თუმცა, ვლადიკამ დაწერა, ”ჩვენს სახლში კვლავ მოვიდა სრულმასშტაბიანი საომარი მოქმედებების განახლების საფრთხე. ისევ დგას ლტოლვილთა რიგები, რომლებიც გაურბიან შესაძლო შეტაკებებს. და ისევ, მწუხარების და გაურკვევლობის ცრემლები ტანჯავს ჩვენს გულებს.
„ამ კუთხით, როგორც დონეცკის ეპარქიის მმართველი ეპისკოპოსი, მივმართავ სასულიერო პირებს, ბერებსა და საერო პირებს თხოვნით, გააღრმავონ ლოცვა მშვიდობისთვის ჩვენს რეგიონში. დღეს ჩვენი ლოცვითი დგომა ღვთის პირისპირ უაღრესად მნიშვნელოვანია! ჩვენ არ შეგვიძლია შევცვალოთ რეალობა, ჩვენ არ შეგვიძლია ამის გაკეთება, მაგრამ ყოვლისშემძლე უფალ ღმერთს შეუძლია! ჩვენს შემოქმედს, რომელიც მუდმივად ზრუნავს თავის ხალხზე, შეუძლია შეცვალოს ყველაფერი თვალის დახამხამებაში“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ილარიონმა.
გარდა ამისა, „საზოგადოებრივი კეთილდღეობისა და დიდი მარხვისთვის მზადყოფნის“  მიზნით, ეპისკოპოსმა ყველას მოუწოდა „გულითადი მონანიებისკენ“, რადგან „საკუთარი თავის უკეთესობისკენ შეცვლით, ცოდვების მონანიებით ჩვენ შევძლებთ შეცვალეთ სამწუხარო რეალობა, რომელიც ჩვენს გარშემოა. ”
ვლადიკამ ასევე მიმართა მონასტრების წინამძღვრებს თხოვნით, გააღონ მონასტრების კარი გაჭირვებულთათვის, რომლებიც ეძებენ ჭერს, საკვებს და ნუგეშს.
მან ასევე სთხოვა ყველას, ვინც ისმენს ან კითხულობს ამ მოწოდებას: „არ ვიყოთ გულგრილი სხვების მიმართ, საჭიროების შემთხვევაში გაუწოდონ დახმარების ხელი, აქტიურად აჩვენოთ თქვენი კუთვნილება ქრისტესადმი, დაიცავით მისი სიყვარულის მცნება!“
„ჩვენი რწმენა ძლიერია და ჩვენი იმედი ურყევია! ჩვენ არ გვინდა ომი, ჩვენ, ქრისტეს ეკლესიის შვილები ვართ, ასეთ ვითარებაში ვმოქმედებთ როგორც მშვიდობისმყოფელნი, მივმართავთ მათ გონებას, რომელზედაც დამოკიდებულია გადაწყვეტილების მიღება, რაც იწვევს მშვიდობას, კეთილდღეობას და ურთიერთგაგებას!“ - წერს მიტროპოლიტი ილარიონი.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ დონბასიდან პირველ ჩამოსახლებულებს დაეხმარნენ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დონის მიტროპოლიაში.