პატრიარქმა თეოდორემ რმე-ს კლირიკებს "ჩრდილოეთიდან ტურები და დათვები" უწოდა
ალექსანდრიის პატრიარქმა თეოდორმა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლებს უწოდა "ტურები და დათვები ჩრდილოეთიდან", იუწყება გამომცემლობა romalewfronimati.blogspot.com.
2022 წლის 20 თებერვალს, ბუკობის ეპისკოპოსად ქრიზოსტომის ხელდასმის დროს, ალექსანდრიისა და სრულიად აფრიკის პატრიარქმა თეოდორემ ისაუბრა "ფსევდოძმებზე ჩრდილოეთიდან", რომლებიც, "შემოსილნი მართლმადიდებლურ შესამოსელში, აფრიკის შიგნით იჭრებიან".
მისი სიტყვებით, ეპისკოპოსმა ქრიზოსტომმა "შეავსო ალექსანდრიის იერარქიის რიგები მაშინ, როდესაც თვითონ საპატრიარქო თავდასხმებს განიცდის ჩრდილოეთის ცრუძმებისგან".
"სამწუხაროდ, დათვები და ტურები ჩრდილოეთიდან, რომლებიც ჩვენ, ბერძნებმა გავაქრისტიანეთ, მოდიან ქრისტიანულ შესამოსელში "რათა მოიპარონ და დაღუპონ" (იოან.10:10)",-განაცხადა პატრიარქმა თეოდორემ, რომელმაც 14 თებერვალს რმე-ს წინამძღვარს, პატრიარქ კირილეს უწოდა "ქრისტესმიერი ძმა და თანამსახური".
ალექსანდრიის ეკლესიის მეთაურმა აღუთქვა, რომ "სხვა არქიეპისკოპოსებთან ერთად" ის შეეწინააღმდეგება შემოჭრას და რმე-ს საეკლესიო კოლონიალიზმს", რომელიც არღვევს წმინდა წესებს და სურს "გაანადგუროს ის, რასაც ალექსანდრიის საპატრიარქო შრომით აშენებდა 2000 წელი".
ადრე მჟკ წერდა, რომ ალექსანდრიის ეკლესიის მეთაური დაემუქრა რმე-ს ეგზარხოსს აფრიკაში ეპისკოპოსის ხარისხის ჩამორთმევით.