უმე-ს საქმეთამმართველი: დაუშვებელია ტაძრების სამხედრო სამიზნედ გამოყენება
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმეთა მმართველის, მიტროპოლიტ ანტონის (პაკანიჩი) მიმართვა უკრაინის ომის შედეგების შესახებ უმე-ისთვის 2022 წლის 16 მარტს, გამოაქვეყნა პორტალმა Orthodox Life.
ძვირფასო ძმებო და დებო!
ომი უკვე სამი კვირაა ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარეობს. დანგრეულია სახლები, მილიონობით ბავშვიანი ქალი იძულებულია მიატოვოს ქმრები და ხსნა ეძიოს უცხო მიწაზე, სხვა ქვეყნებში. ომის მსხვერპლთა უმეტესობა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგულია.
ეკლესია იზიარებს თავისი ხალხის ტკივილს და იტანჯება მათთან ერთად. სამწუხაროდ, უკრაინის ტერიტორიაზე მიმდინარე ბრძოლებმა მრავალი ტაძრის დანგრევა გამოიწვია.
ქვეყნის აღმოსავლეთში, სამხრეთში, ჩრდილოეთსა და ცენტრში უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ ნაწილობრივ ან მთლიანად დაკარგა 30-ზე მეტი ეკლესია. ეს მაჩვენებელი შეიძლება მნიშვნელოვნად გაიზარდოს, რადგან ბევრ ქალაქთან კავშირი არ გვაქვს.
დაბომბვის შედეგად განადგურებულია როგორც სოფლის ეკლესიები, ასევე საკათედრო ტაძრები. მორწმუნეები კარგავენ ეკლესიებს, სადაც ჩვენი წინაპრების მრავალი თაობა ლოცულობდა. მაგალითად, ბორისპოლის ეპარქიაში, ჭურვის პირდაპირი დარტყმის შედეგად, დაიწვა სოფელ ზავორიჩის წმინდა გიორგის ეკლესია. ეს იყო მე-19 საუკუნის შესანიშნავი ხის ტაძარი, რომელიც გადარჩა მეორე მსოფლიო ომის დროსაც. თუმცა, გასულ კვირას მის ადგილზე მხოლოდ ფერფლი დარჩა.
იქნებ ვინმე გააპროტესტოს: „რას ლაპარაკობ? ხალხი კვდება, შენ კი შენს ტაძრებზე ლაპარაკობ“. მართლაც, ომი არავის და არაფერს ზოგავს. მშვიდობიანი მოქალაქეები, მოზრდილები და ბავშვები, ჩვენი თანამემამულეები იღუპებიან კიევის რეგიონში და ხარკოვში, დონეცკში, მარიუპოლში, სევეროდონეცკში, იზიუმში, რივნეში. როგორც ჩანს, უკრაინაში არ არსებობს ისეთი რეგიონი, სადაც მსხვერპლი არ არის.
ნადგურდება ინფრასტრუქტურა, სახლები, ისტორიული და არქიტექტურული ძეგლები. ამ ყველაფერს ომი "შთანთქავს". მაგრამ მაინც, ტაძარი არ არის მხოლოდ შენობა, ეს არის ღმერთის განსაკუთრებული ყოფნის ადგილი. ადგილი, სადაც ქრისტიანები ერთდებიან მასთან ზიარების საიდუმლოში. ტაძარი ერთდროულად ქვეყნიერებას ეკუთვნის და ამავდროეულად ქვეყნიერების მაღლა დგას. მასში ჩვენ აბსოლუტურად დაცულად უნდა ვიგრძნოთ თავი. უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიების უმეტესობა საომარი მოქმედებების დაწყებიდანვე მშვიდობიანი მოსახლეობის თავშესაფრად იქცა. ხალხი დაბომბვის დროს იქ იმალებოდა და იმალება. ბევრმა მათგანმა, ვინც ომის გამო სახლები დაკარგა, მეორე სახლი იპოვა ტაძრებში.
აქედან გამომდინარე, აბსოლუტურად მიუღებელია ტაძრების სამხედრო სამიზნედ გამოყენება. მე მესმის, რომ შეცდომები ომში ხდება. მაგრამ არა ასეთი რაოდენობით.
მოვუწოდებ ყველას, ვისზეც ეს დამოკიდებულია, შეწყვიტოს მართლმადიდებლური ეკლესიების დაბომბვა. Ბოლოს და ბოლოს, შეაჩეროს ეს საშინელი ომი.
Როგორც მჟკ იტყობინება, ბორისპილისა და ბროვრსკის მიტროპოლიტმა ანტონიმ მორწმუნეებს მოუწოდა, ქრისტეს ერთგულები დარჩნენ ყველაზე რთულ განსაცდელშიც კი.