რადაში კიდევ ერთი კანონპროექტი შევიდა უმე-ის აკრძალვის შესახებ
უმაღლესმა რადამ დაარეგისტრირა კიდევ ერთი კანონპროექტი უმე-ის აკრძალვის შესახებ No. 7213, 2022 წლის 26 მარტს, უკრაინის კანონში „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ ცვლილებების შეტანის შესახებ.
ცვლილებები ეხება რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვას, რომლებიც შედიან რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) სტრუქტურაში (შედიან), რომლის წამყვანი ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ კანონით აღიარებულ სახელმწიფოში ან/და დროებით ოკუპირებული უკრაინის ტერიტორიის ნაწილი, როგორც სამხედრო აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ.
შესაბამისი განცხადება უმაღლესი რადას ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
კანონპროექტის ინიციატორები არიან სახალხო დეპუტატები პარტიიდან "ხმა" და "ხალხის მსახური" - ინა სოვსუნი, ნატალია პიპა, გეორგი მაზურაშუ, რომან ლოზინსკი, სოლომია ბოროვსკა, კირა რუდიკი და იაროსლავ იურჩიშინი.
შეტყობინებაში ნათქვამია, რომ დოკუმენტი 2022 წლის 26 მარტს იქნა მიღებული და უმაღლესი რადაში „განსახილველად წარდგენილია“.