სმილას ტაძარში მომხდარ ინციდენტზე ჩერკასის ეპარქიაში კომენტარი გააკეთეს
2022 წლის 27 მარტს, ჩერკასის რაიონის ქალაქ სმილაში, საფარველის სახელობის ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგიის დროს სკანდალური ინციდენტი მოხდა. შეიარაღებულმა ხალხმა გამოაძევა ეკლესიიდან იერონმონი ვასილი (მიროშნიჩენკო), სმელიანსკის დეკანოზების აღმსარებელი.
ჩერკასის ეპარქიის ოფიციალურ ვებგვერდზე მომხდართან დაკავშირებით კომენტარი გააკეთა ეპარქიის მდივანმა, დეკანოზმა ვასილი ვოზნიუკმა, მის განცხადებას შესწორების გარეშე ვაქვეყნებთ:
”ბოლო კვირების განმავლობაში, რამდენიმე მღვდელმა სმელიდან, ძმების კონსულტაციისა და არა ინფორმირების გარეშე - სმილას დეკანოზების სასულიერო პირების უმრავლესობამ და მათმა მრევლმა, დაიწყეს ერთმანეთის წაქეზება სქიზმატური ქმედებებისკენ. სამწუხაროდ, ამ მოძრაობის პირველ ნაბიჯებზე მათ შეძლეს ესარგებლათ ტაძრის წინამძღვრისა და დეკანოზ სმილას, დეკანოზ პეტრე დმიტრუკის უძლურებით და მისი ავტორიტეტის მიღმა დამალული, განხეთქილება ჩამოყალიბდა. ზოგიერთმა მათგანმა რამდენიმე დღის შემდეგ თავი დაანება სქიზმატურ ქმედებებს და მოინანია. ამავდროულად, თითქმის ყოველდღე, ერთგული სამღვდელოების აბსოლუტური უმრავლესობის დელეგაციები, რომლებიც არ ეთანხმებოდნენ სქიზმატიკოსთა პოზიციას, მოდიოდნენ ეპარქიაში თხოვნით, შეეჩერებინათ ეს კამათი სმელაში.
ეპარქიის მდივანი დეკანოზი ვასილი ვოზნიუკი. ფოტო: cherkasy.church.ua
შედეგად, სქიზმატიკოსების მსჯელობისა და დარწმუნების მისია დაეკისრა სმელიანსკის დეკანოზების ხანგრძლივ აღმსარებელს, იერონონქ ვასილის (მიროშნიჩენკო), რომელიც ყველა მღვდელს უყვარს და პატივს სცემს, რომელსაც თავად ეს ხალხი ყოველთვის აღიარებდა.
მაგრამ მოხდა ის, რომ საკვირაო ლიტურგიაზე ტაძარში შეიარაღებული პირები მიიყვანეს, რომლებმაც ერთ-ერთი განხეთქილების მღვდელმთავრის მითითებით, მიუხედავად მრევლის წინააღმდეგობისა და ცრემლებისა, მამა ვასილი ეკლესიიდან გააძევეს.
ახლა ეს იარაღიანი ხალხი ტაძართან "მორიგეობენ". ამასთან, ამ აქციაზე არ იმყოფებოდა ქალაქ სმელაში დეკანოზი მამა პეტრე, ის ბოლო კვირაა ავადმყოფობის შვებულებაში იმყოფებოდა. გუშინ რომ დავურეკე, დაბნეულმა და სუსტმა, დაინახა, რომ სიტუაციას ვეღარ უმკლავდებოდა და განხეთქილებასთან ხუმრობას კარგი არაფერი მოჰყოლია, პასუხისმგებლობის ტვირთისგან განთავისუფლება და დასვენება ითხოვა. მისი თხოვნა შესრულდა, მე პირადად მივუტანე მამა პეტრეს ამის შემდეგ ხელმოწერილი განკარგულებები მოვალეობისგან განთავისუფლების შესახებ და მადლიერებით მას მრავალწლიანი შრომისთვის. ვილაპარაკეთ, დაგვპირდა, რომ ყველაფერს გააკეთებს, რომ ეს რამდენიმე მღვდელმსახური განხეთქილებისგან დაეცვა.
ამავდროულად, მთავარ სქიზმატს, მამა ნიკოლოზ სერედიჩს, რომელმაც შეიარაღებულ ხალხს ძალადობისკენ უბიძგა სმელიანსკის ეპარქიის აღმსარებელზე, აეკრძალა მსახურება ეპარქიის საეკლესიო სასამართლოში საქმის განხილვის დროს. ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ იგი თავმდაბლობით მიიღებს თავის დროებით შეჩერებას და აღარ შეაწუხებს ხალხს, როცა ხალხისთვის ასე მძიმე და საშინელია ომის ტვირთის ატანა.
და თავად დაზარალებული მღვდელი, სმელიანსკის დეკანოზების აღმსარებელი, იერონიმე ვასილი, ცოცხალია და კარგად არის, მადლობას წირავს ღმერთს, რომ მცირეოდენი ტანჯვა მიეცა ჭეშმარიტების დასამტკიცებლად. ის აგრძელებს მსახურებას და აღმსარებლობას სმელიანსკის ეპარქიაში“.
Როგორც მჟკ წერდა, ჩერკასის ეპარქიის მღვდელმსახურს, დეკანოზ რომან ლიჩაკს ეკლესიის ღალატის გამო მსახურება აუკრძალეს.