მიტ. ანტონი: სანამ იცავენ აღმოსავლეთს, დასავლეთში ეკლესიებს იპყრობენ
ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა , უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმეთამმართველმა, აღნიშნა, რომ ომის პირობებში კანონპროექტები უმე-ის აკრძალვის შესახებ განსაკუთრებით ცინიკურად გამოიყურება. ამის შესახებ ვლადიკამ თქვა თავის YouTube არხზე გამოქვეყნებულ ქადაგებაში.
„უმაღლეს რადაში ზოგიერთი სახალხო დეპუტატი წარადგენს კანონპროექტებს, რომლებიც მიზნად ისახავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განადგურებას, მილიონობით უკრაინელის რელიგიური ცხოვრების დასრულებას. რატომ გამოიყურება ეს ანტიეკლესიური კანონპროექტები განსაკუთრებით ცინიკურად? იმის გამო, რომ უკრაინაში ომი ხუთ კვირაზე მეტია გრძელდება და საომარი მოქმედებები მიმდინარეობს ძირითადად აღმოსავლეთ და სამხრეთ რეგიონებში: ხარკოვში, დონეცკში, ჩერნიგოვში, ნიკოლაევში“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მიტროპოლიტმა ანტონმა ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ამ რეგიონებში უმრავლესობაშია წარმოდგენილი, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამ რეგიონებში უმე-ის ათობით ეკლესია განადგურდა.
„ჩვენი მორწმუნეები აქ ყველაზე მეტად იტანჯებიან, როცა გმირულად იცავენ თავიანთ ქვეყანას. და მათი მოქმედებების წყალობით, ფრონტი ახლა არ არის ქვეყნის ცენტრში და მით უმეტეს, არც მის დასავლეთში. არის თუ არა სამართლიანი ასეთ ვითარებაში ჩვენი მორწმუნეების ზურგს უკან კანონების ინიცირება მათი ეკლესიის არსებობის წინააღმდეგ? სამართლიანია ამ ხალხს მტრები და მოღალატეები ვუწოდოთ? არის თუ არა სამართლიანი სიტუაციის გამოყენებით ჩვენი ეკლესიის ტაძრების ხელში ჩაგდება? აიძულოთ ჩვენი მორწმუნეები სხვა აღსარებაზე გადავიდნენ მათ მიმართ შურისძიების მუქარით? პასუხი აშკარაა“, - აღნიშნა უმე-ის ხელმძღვანელმა.
შეგახსენებთ, რომ ჩერკასის რაიონში, სმელაში, მეუ-ს მხარდამჭერებმა ჩაშალეს ღვთისმსახურება, გადაკეტეს ტაძარი და მორწმუნეებს მეუ-ში გადასვლა მოსთხოვეს.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მიტროპოლიტ ანტონის თქმით, ისინი ცდილობენ მიიღონ უმე-ის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტი მართლმადიდებლური ჯარისკაცების ზურგს უკან.