ნოვოგრად-ვოლინის საქალაქო საბჭო ითხოვს უმე-ის მღვდლებმა დატოვონ ტაძრები
7 აპრილს ნოვოგრად-ვოლინსკის საქალაქო საბჭოს სხდომაზე დეპუტატებმა გადაწყვიტეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვა და მღვდლებს ეკლესიების დაცლა 24 საათის განმავლობაში მოსთხოვეს. დეპუტატების მიმართვის სრული ტექსტი საკრებულოს ოფიციალურ ვებგვერდზეა გამოქვეყნებული.
„ჩვენს ქვეყანაში რუსეთის შემოჭრის 43 დღის განმავლობაში ნოვოგრად-ვოლინის  ტერიტორიაზე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის არცერთ სასულიერო პირს არ მიუღია გადაწყვეტილება მოსკოვის საპატრიარქოს მიტოვების შესახებ. თუ გსურთ განაგრძოთ ემსახუროთ მოსკოვის საპატრიარქოს, მაშინ მოვითხოვთ, რომ უკრაინელი ხალხის კუთვნილი ეკლესიები გათავისუფლდეს 24 საათის განმავლობაში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ჟიტომირის ეპარქიის ოფიციალური ვებგვერდის მიხედვით, ნოვოგრად-ვოლინსკის ტერიტორიაზე 29 მღვდელი მსახურობს.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ უზენაეს რადაში დარეგისტრირდა ორი კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს უმე-ს.
ამის შემდეგ, პრეზიდენტის ოფისის უფროსის მრჩეველმა მიხაილ პოდოლიაკმა მოუწოდა, არ წამოეყენებინათ ეს თემა და არ გაეკეთებინათ სპეკულირება რწმენის საკითხებზე.
შეგახსენებთ, რომ ჯერ კიდევ 2019 წელს უკრაინის ექს-პრეზიდენტი პოროშენკო ამტკიცებდა, რომ ტომოსში საუბარია მეუ-ს დამოუკიდებლობაზე და უმე-ს მოსკოვის დაქვემდებარებაში ყოფნაზე და ეჭვი ეპარებოდა მის კანონიკურობაში. მჟკ-მ გაარკვია, შეესაბამებოდა თუ არა ეს სინამდვილეს.