პარლამენტში უმე-ს აკრძალვის საკითხი არ დგას, - უმაღლესი რადას თავმჯდომარე
უკრაინის უმაღლესი რადას თავმჯდომარემ რუსლან სტეფანჩუკმა აღნიშნა, რომ უმე-ის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტი უახლოეს მომავალში არ განიხილება. ამის შესახებ მან «РБК-Украина» თან ინტერვიუში განაცხადა.
„ჩვენს პოლიტიკურ ჯგუფებში დიდი ხანია განვიხილავთ ამ საკითხს. და მიუხედავად იმისა, რომ სადღაც შიგნით ყველას აქვს საკუთარი შინაგანი გადაწყვეტილება <…>, ჩვენ შევთანხმდით შემდეგზე: ომის პირობებში ჩვენ არ გვაქვს უფლება მივიღოთ ისეთი კანონი, რომელიც გაყოფს უკრაინულ საზოგადოებას“, - თქვა სტეფანჩუკმა.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის მარტში უზენაეს რადაში ერთდროულად დარეგისტრირდა რამდენიმე კანონპროექტი, რომელიც ვარაუდობდა უმე-ის საქმიანობის აკრძალვას. ერთ-ერთი მათგანის ავტორი იყო ოქსანა სავჩუკი, დეპუტატი ივანო-ფრანკოვსკის ოლქიდან, რომლის რეგიონალურ ცენტრში დღეს მხოლოდ ერთი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძარია.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მრჩეველი მიხაილ პოდოლიაკი აკრიტიკებდა უმე-ის საქმიანობის აკრძალვის იდეას და მოუწოდა არ გაეკეთებინა სპეკულირება რწმენის საკითხებზე.