აღდგომამდე ადგილობრივმა ხელისუფლებამ მრევლი ორი ეკლესიიდან გააძევა
აღდგომის წინა დღეს კიევის ოლქის ბუჩას რაიონის ქალაქ პესკოვკას დასახლებაში, ადგილობრივი ერთიანი ტერიტორიული საზოგადოების თავმჯდომარემ დეპუტატებთან და რადიკალებთან ერთად დაბლოკა უმე-ს იოანე ღვთისმეტყველისა და სერაფიმე საროველის სახელობის ეკლესიებთან წვდომა, მორწმუნეებს ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის აღნიშვნის შესაძლებლობის წართმევით. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი წმინდა იოანე ღვთისმეტყველის ეკლესიის წინამძღვარ, დეკანოზ გიორგი პუსტოვიტის ნაამბობთან დაყრდნობით იტყობინება.
"პესკოვსკაიას ეტს-ის თავმჯდომარე ვოლოდიმირ იგორევიჩ ლუცკოვი, ადგილობრივი დეპუტატები და აქტივისტები, მისი ქვეშევრდომები, მივიდნენ ტაძარში დიდ შაბათს და "დაიწყეს ტაძრის გადაცემა მეუ-სთვის". მაგრამ ჩვენ წინასწარ გამოვიძახეთ პოლიცია, 50-ზე მეტი ჩვენი მრევლი შეიკრიბა და თითქოს შეთანხმდნენ, რომ სააღდგომო წირვა-ლოცვა აღესრულებინათ და აღდგომის შემდეგ მოეგვარებინათ თავიანთი საკითხები. მაგრამ როდესაც ჩვენმა ხალხმა თანდათან დაიწყო დაშლა, სოფლის საკრებულოს თავმჯდომარე კვლავ დაბრუნდა აგრესიული ადგილობრივი აქტივისტებით, რომელთა ნაწილი ტერიტორიის დაცვის წევრი იყო და ტაძარი აიღეს. კარზე საკეტებით ჯაჭვები დაკიდეს, ეზოდან გამომაგდეს, მე და მრევლს, რომლებიც ტაძარს იცავდნენ ფიზიკური ძალადობით გვემუქრებოდნენ“, - განაცხადა მამა გიორგიმ.
როგორც სასულიერო პირმა აღნიშნა, როდესაც ის და მრევლი 24 აპრილს მივიდნენ ტაძრის ტერიტორიაზე ღვთისმსახურების შესასრულებლად ქუჩაში, თუმცა ეტს-ის უფროსმა მათ უარი უთხრა და დაემუქრა რომ „სისხლი დაიღვრებოდა“, თუ ტაძარში შესვლას შეეცდებოდნენ.
ჩინოვნიკმა მორწმუნეები სოფლის ტერიტორიაზე მდებარე უმე-ის სხვა ტაძარშიც არ შეუშვა - წმ. სერაფიმე საროველის სახელობის ტაძარში.
„აღდგომის დღეს, დილის 5 საათზე ეს აქტივისტებიც იქ იყვნენ, დახურეს კარიბჭე და ტაძარი, მღვდელს აუკრძალეს ღვთისმსახურების ჩატარება. როდესაც დილით ხალხი კალათებით მიაბიჯებდა ეკლესიაში, თავად უფროსი იდგა ჭიშკართან და არავის უშვებდა და შესთავაზა მათ წაყვანა მეუ-ს „მღვდელთან“ (შარშან ახალი მეუ-ს ტაძარი აშენდა სოფელში )“ – ამბობს მღვდელი.
მამა გიორგის თქმით, ყველა ამ მოვლენას სიცოცხლისთვის პირდაპირი საფრთხე ახლდა.
„ჩვენს სოფელში არ ვცხოვრობ, მაგრამ 28 წელია მრევლს ვემსახურები. მას შემდეგ, რაც ჩემი მიმართულებით სიკვდილით იმუქრებოდნენ, ჩვენმა მრევლმა გადაწყვიტა ჩემი სოფლიდან გაყვანა. მართლაც, სოფლის გასასვლელთან მელოდა სამი მანქანა შეიარაღებული აქტივისტებით. სოფელი ჩემი სურვილით რომ არ დამეტოვებინა, უცნობია, როგორ შეიძლებოდა დასრულებულიყო ყველაფერი“.
პესკოვის ეტს-ის ხელმძღვანელმა ვლადიმერ ლუცკოვმა მღვდელს სოფლის ტერიტორიაზე გამოცხადება აუკრძალა და ახლა ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ უმე პესკოვკას ტერიტორიაზე აკრძალოს.
„ისინი აკონტროლებენ ყველა გასასვლელს, ტაძრის მისადგომებს, სოფლის ყველა შესასვლელს. მადლობა ღმერთს, მოვახერხე ტაძრიდან ანტიმენსიისა და წმინდა ჭურჭლის გატანა“, - ამბობს მამა გიორგი.
ტაძრის მრევლის თქმით, მათ ადგილობრივი სატყეო მეურნეობის დირექტორიც ემუქრება, თუკი უმე-ს დაუჭერენ მხარს, სამსახურიდან გაათავისუფლებენ.
„ომის პირველივე დღიდან, მთელი ის ფული, რაც ეკლესიაში იყო, <...> გადავეცით იმავე აქტივისტებს (ტეროდეფენსი, - რედ.), რომლებიც ახლა მივიდნენ ტაძრის დასაპყრობად. ჩვენ, მრევლთან ერთად, ყველანაირად ვცდილობდით დახმარებას, მაგრამ როგორც კი საფრთხე გაქრა, მაშინვე მოადგნენ მრევლს...“ - აღნიშნა დეკანოზმა გიორგიმ.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ სელიჩივკაში, ბორისპოლის ეპარქიაში შეიარაღებულმა მამაკაცებმა აიღეს უმე-ის ეკლესია.