აშშ-ის უზენაესმა სასამართლომ მხარი დაუჭირა აბორტის უფლების გაუქმებას
აშშ-ის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებმა დაადგინეს, რომ 1973 წელს მიღებული აბორტის ლეგალიზაციის ფედერალური კანონი კანონდარღვევაა და უნდა გაუქმდეს, იტყობინება Politico.
1973 წელს შეერთებულმა შტატებმა მიიღო ფედერალური კანონი, რომლის თანახმადაც ნებადართულია აბორტის გაკეთება ქვეყნის მასშტაბით, თუ ორსულობა არ აღემატებოდა 28 კვირას. მანამდე აბორტის კანონიერებას განიხილავდნენ სახელმწიფო დონეზე: აბორტი აკრძალული იყო 30 შტატში, გარკვეული პირობებით ნებადართული იყო 16 შტატში და სრულად ნებადართული 4 შტატში.
კანონის გაუქმების შემთხვევაში, აბორტის უფლების ფედერალური კონსტიტუციური დაცვა გაუქმდება და გადაწყვეტილება აბორტის დაშვების, შეზღუდვის ან აკრძალვის შესახებ კვლავ სახელმწიფო დონეზე მიიღება. ზოგიერთი მათგანი, როგორიცაა მისური და ტეხასი, უკვე აპირებს აბორტების აკრძალვას.
უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება გამოქვეყნების შემდეგ შევა ძალაში. ეს უახლოეს ორ თვეში მოხდება.
ინფორმაცია აბორტის ლეგალიზაციის შესახებ ფედერალური კანონის შესაძლო გაუქმების შესახებ გაჩნდა უზენაესი სასამართლოდან მონაცემთა გაჟონვის შედეგად. Politico მიიჩნევს, რომ გაჟონვა განზრახ იყო ორგანიზებული საჯარო დებატების გაზრდის მიზნით. ადგილი ჰქონდა მოსამართლეების მიმართ მუქარის შემცველი მესიჯების გაგზავნას, უზენაესი სასამართლოს შენობის დაცვა გაძლიერდა და ქვეყანაში საპროტესტო აქციები დაიწყო.
მჟკ-ის ცნობით, შეერთებულ შტატებში კანონპროექტი შემოიღეს, რომელიც ახალშობილთა მოკვლის საშუალებას იძლევა.