კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ აღიარა "მაკედონური ეკლესია"
2022 წლის 9 მაისს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდმა პატრიარქ ბართლომეს ხელმძღვანელობით აღიარა „მაკედონური ეკლესია“ და შევიდა ევქარისტიულ ზიარებაში მის „სასულიერო პირებთან“, იუწყება ვებგვერდი Romfea.gr.
ამავდროულად, ფანარმა ამ სტრუქტურას სახელი გადაარქვა და მათ ოჰრიდის მთავარეპისკოპოსობა უწოდა. კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ განაცხადა, რომ მაკედონიის ეკლესიის ზიარებაში მიღებით ისინი „განკურნებენ განხეთქილების ჭრილობას“.
ასევე, ფანარის სინოდმა გადაწყვიტა, რომ სერბეთის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ უნდა გადაჭრას "ადმინისტრაციული საკითხები" სქიზმატებთან ჩრდილოეთ მაკედონიაში.
მანამდე სერბეთის მართმადიდებლური ეკლესიის იერარქმა თქვა, რომ ფანარის მეთაურს შეუძლია სერბეთის ეკლესიასთან შეუძლია განხეთქილების პროვოცირება მოახდინოს, თუ ის ერთპიროვნულად აღიარებს მონტენეგროში ან მაკედონიაში სქიზმატიკოსთა „ავტოკეფალიას“.
შეგახსენებთ, რომ ჩრდილოეთ მაკედონიაში არის ერთადერთი კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესია - სერბეთის ეკლესიის ოჰრიდის საარქიეპისკოპოსო, რომელსაც ხელმძღვანელობს მთავარეპისკოპოსი იოანე (ვრანიშკოვსკი). ჩრდილოეთ მაკედონიის რესპუბლიკის ხელისუფლება, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების მიუხედავად, უარს ამბობს ოჰრიდის არქიეპარქიის რეგისტრაციაზე, მაგრამ მხარს უჭერს "მაკედონიის მართლმადიდებელ ეკლესიას" და სთხოვს ფანარს ავტოკეფალიის მინიჭებას.