შეპეტოვკას ხელისუფლება აგროვებს ხელმოწერებს უმე-ის ტაძრის დასახურად
7 მაისს შეპეტოვკაში (ხმელნიცკის ეპარქია) მიხაილოვსკის ტაძრის დაკავების წარუმატებელი მცდელობის შემდეგ, ქალაქის ადმინისტრაციამ მოაწყო ხელმოწერების შეგროვება საჯარო სექტორის თანამშრომლებსა და ქუჩაში შემთხვევით გამვლელებს შორის უმე-ს ტაძრის დასახურად.
როგორც მჟკ-ს წყაროებმა განუცხადეს, მრევლზე ზეწოლა ხდება, მათ მუქარის სატელეფონო ზარებს იღებენ. ერთ-ერთმა მღვდელმა ისაუბრა დაბურული მინებიანი მანქანიდან „ თვალთვალზე“. სამსახურში ბოიკოტი გამოუცხადეს უმე-ის რამდენიმე მორწმუნეს - მათ არ ელაპარაკებიან, რადგან ისინი დადიან "მტრის" ეკლესიაში.
როდესაც შეპეტოვკას მორწმუნეებმა ჰკითხეს ხელისუფლებას "კენჭისყრის" და ტაძრის "გადაცემის" საფუძვლების შესახებ, საკრებულოს წარმომადგენლები მიუთითებენ უკრაინის კანონზე "საომარი მდგომარეობის სამართლებრივი რეჟიმის შესახებ", რომლის ტექსტში არ არის ნახსენები რელიგიური ორგანიზაციები.
შეპეტოვკას რაიონის სოფელ სუდილკოვში მჟკ-ს წყაროების ცნობით, აქ ასევე ემუქრებიან უმე-ის მღვდლებს და ხელისუფლება მათ სასაფლაოებზეც კი არ აძლევს მსახურების საშუალებას.
პარალელურად, შეპეტივკაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები აგრძელებენ მიგრანტებისა და ჯარისკაცების დახმარებას. ამრიგად, მიხაილოვსკის ტაძრის წინამძღვარმა არც ისე დიდი ხნის წინ შესწირა 12000 გრივნა პირადი დანაზოგი უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს საჭიროებებისთვის, ხოლო მრევლმა შეიძინა ჯავშანი და ჩაფხუტი ჯარისთვის.
თითქმის ერთი კვირაა ტაძარში ლოცვა მიმდინარეობს, მორწმუნეები ფსალმუნს მთელი საათის განმავლობაში კითხულობენ და ღამით ტაძარში მორიგეობენ. მიუხედავად იმისა, რომ ღვთისმსახურება განრიგის მიხედვით ტარდება, ქალაქში დაძაბულობა მატულობს.
როგორც მჟკ წერდა, შეპეტოვკაში ადგილობრივი თავდაცვის ძალები მერის ხელმძღვანელობით ცდილობდნენ წმინდა მიქაელის ტაძრის ხელში ჩაგდებას, კიევის მეტროპოლიაში კი თემების აკრძალვებს "კრიმინალური გადაწყვეტილებები" უწოდეს.