დეპუტატმა უმე-ს აკრძალვის გასამართლებელ ფაქტად მოიყვანა სიყალბე
სახალხო დეპუტატმა  პარტიიდან ,,ხმა’’ ნატალია პიპამ, უმე-ის აკრძალვის შესახებ №7213 კანონპროექტის ერთ-ერთმა ავტორმა, zaxid.net რესურსზე გამოაქვეყნა სტატია „ასე რატომ ეწვის კუდი უმე(კ)-ს რეგისტრირებული კანონპროექტის გამო?”
პუბლიკაციაში პიპა ასაბუთებს, რატომ უნდა აიკრძალოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია.
„ჯერ კიდევ თებერვალში კიევის რეგიონში დააკავეს დივერსანტი, რომელსაც ჰქონდა ჩანაწერები და სპეციალური მოწყობილობები, რომლებიც მოწმობდნენ აგრესორთან თანამშრომლობაზე. აღმოჩნდა, რომ ეს იყო უმე-ის დეკანოზი (დეპუტატი) მიხეილ პავლუშენკო. 16 მარტს კიევში დააკავეს რუსეთის საპატრიარქოს (უმე(მს)) მღვდელი ონუფრი. მან გაავრცელა ინფორმაცია უკრაინელი სამხედროების შესახებ და მღვდლის სახლში აღმოაჩინეს რუსეთის დროშა, ასევე Z-ს სიმბოლოები", - წერს პიპა.
სახალხო დეპუტატი ასევე აცხადებს, რომ უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესია ახლა თითქოს "უარს ამბობს გარდაცვლილი უკრაინელების დაკრძალვაზე".
პიპა თავის პუბლიკაციას ასე ტვირთავს: „ახლა, როცა ბევრისთვის აშკარა გახდა, რომ უმე(მს) ზიანს აყენებს უკრაინელებს, ახორციელებს დივერსიულ ქმედებებს, ერთადერთი სწორი გამოსავალი რჩება: მოსკოვის საპატრიარქოს აკრძალვა“.
ამასთან, დეპუტატის მიერ მოყვანილი ფაქტები ოფიციალურად უარყო უმე-მ.
დეკანოზ მიხეილ პავლუშენკოს დაკავება გაუგებრობა იყო. ის ჩამოგდებული რუსული ვერტმფრენის მახლობლად მივიდა, რადგან ის ჩამოვარდა მისი სახლის უკან გოსტომელთან, და მღვდელი უბრალოდ გავიდა გარეთ, რათა გაერკვია საჭირო იყო თუ არა მისი დახმარება. სიტუაციის გამოსწორების შემდეგ, სამართალდამცავებმა მღვდელი ბრალის წაყენების გარეშე გაუშვეს სახლში. 16 მარტს მღვდელ ონუფრის ინციდენტს კიევის მიტროპოლიაში გამოეხმაურნენ: "უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის შტაბში იერონომი ონუფრი საერო სახელით სერგეი ტარასოვი არ არსებობს".
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის 22 მარტს 7204-ე კანონპროექტი „უკრაინაში მოსკოვის საპატრიარქოს აკრძალვის შესახებ“ დარეგისტრირდა უმაღლეს რადაში, ხოლო 26 მარტს 7213-ე კანონპროექტში „ რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ ცვლილების შეტანა, რომლის მნიშვნელობა კვლავ იგივეა - უმე-ის მოსპობა.