სერბეთის ეკლესიამ აღმოფხვრა მაკედონიური განხეთქილება
2022 წლის 16 მაისს სერბეთის ეკლესიამ გამოაცხადა, რომ მიიღო „მაკედონიის მართლმადიდებელი ეკლესიის - ოჰრიდის არქიეპარქიის“ წმიდა სინოდის აქტი, რომელშიც ნათქვამია, რომ მაკედონელები ოფიციალურად იღებენ ავტონომიური ეკლესიის სტატუსს სერბეთის საპატრიარქოს შემადგენლობაში, რომელიც მას 1959 წლის გადაწყვეტილებით მიენიჭა. განცხადება სმე-ის ვებგვერდზეა გამოქვეყნებული.
სმე-ის სინოდმა თავის განცხადებაში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ახლა „1967 წელს ავტოკეფალიის ცალმხრივი გამოცხადებით გამოწვეული ლიტურგიული და კანონიკური ზიარების შეწყვეტის მიზეზები უკვე აღმოიფხვრა, დამყარდა სრული ლიტურგიული და კანონიკური ზიარება“ სმე-სა და მაკედონიის მართმადიდებლურ ეკლესიას შორის. პარალელურად გაგრძელდება დიალოგი მაკედონელთა სამომავლო საბოლოო სტატუსზე.
„მომავლისა და, შესაძლოა, კანონიკური სტატუსის შესახებ დიალოგში სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესია მხოლოდ და მხოლოდ საეკლესიო-კანონიკური და საეკლესიო-პასტორალური პრინციპებით, კრიტერიუმებითა და ნორმებით იხელმძღვანელებს“, - ნათქვამია სმე-ის განცხადებაში. ამასთან, სერბეთის საპატრიარქომ აღნიშნა, რომ „პოლიტიკურმა“ და „გეოპოლიტიკურმა“ ძალებმა არ უნდა განახორციელონ ზეწოლა ამ საკითხზე.
მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდმა ასევე გამოაცხადა, რომ არ ჩაერევა მაკედონიის ეკლესიის და მისი იურისდიქციის ოფიციალურ სახელწოდებაში - უცხოური სამრევლოები და ეპარქიები.
სინოდს დოკუმენტში ფანარის მიერ მაკედონიის ეკლესიის აღიარება არ უხსენებია.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის 9 მაისს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდმა პატრიარქ ბართლომეს ხელმძღვანელობით აღიარა მაკედონიური ეკლესია და შევიდა ევქარისტიულ ზიარებაში მის „სასულიერო პირებთან“.