მეუ-მ ხელისუფლებას უმე-ს აკრძალვისკენ მოუწოდა
მეუ-მ ეპიფანე დუმენკოს ხელმძღვანელობით, მიმართა ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ფაქტობრივი ლიკვიდაციის მოწოდებით. 2022 წლის 16 მაისს სქიზმატების ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ ხელისუფლებამ მეტი ყურადღება უნდა მიაქციოს „ეკლესიურ საკითხებს უკრაინის უსაფრთხოებისთვის“.
სქიზმატები თავიანთ განცხადებაში კანონიკურ ეკლესიას უწოდებენ "ჰიბრიდული აგრესიის ინსტრუმენტს", ამიტომ ხელისუფლებამ "უნდა იმოქმედოს ახლა და არა ოდესმე მომავალში, მიიღოს გადაწყვეტილებები და არ შესთავაზოს ბუნდოვანი დაპირებები, აიღოს პასუხისმგებლობა და არ დაელოდოს სხვის ნაბიჯებს."
ამავდროულად, მეუ-ს „სინოდი“ დაუყოვნებლივ აცხადებს მორწმუნეებისა და თემების განუყოფელ უფლებას იურისდიქციის თვითგამორკვევის შესახებ.
დუმენკომ ასევე დაადანაშაულა უმე სახელწოდება "უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის" მითვისებაში.
შეგახსენებთ, მთავარეპისკოპოსმა კლიმენტმა (ვეჩერია) განმარტა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ სახელი უფრო ადრე მიიღო, ვიდრე უკრაინის დამოუკიდებელმა სახელმწიფომ.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის წმიდა სინოდმა პრეზიდენტს მოუწოდა შეწყვიტოს კანონიკური ეკლესიის მიმართ უკანონობა.