ადვოკატმა უმე-ის ტაძრების ირგვლივ კონფლიქტებში ,,სვობოდა’’ დაადანაშაულა
უფლებადამცველმა ხმელნიცკის ოლქიდან ვიქტორია კოხანოვსკაიამ განაცხადა, რომ ამზადებს პეტიციას უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმერ ზელენსკისადმი, რათა აიკრძალოს პარტია სვობოდა რელიგიური კონფლიქტების წაქეზების გამო. ამის შესახებ მან ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე განაცხადა.
კოხანოვსკაიამ მიმართა ყველას, ვისაც აწუხებს რელიგია და მათ, ვინც ნეიტრალურია რელიგიის მიმართ, მაგრამ აღმოჩნდნენ გარკვეულ პოლიტიკურ სიტუაციაში, სადაც ნათქვამია, რომ ხმელნიცკის რეგიონში რელიგიური კონფლიქტების უკან დგას პარტია სვობოდას წარმომადგენლები.
„სახალხო მსახურთა პარტიიდან არც ერთი დეპუტატი, არც ერთიანი ტერიტორიული საზოგადოებიდან და არც საოლქო საბჭოდან, არ მონაწილეობენ რელიგიურ ბრძოლებში. პრეზიდენტისთვის არცერთს არ უღალატია“, - აღნიშნა მან.
კოხანოვსკაიას თქმით, რელიგიურ კონფლიქტებში ყველაზე აქტიურ მონაწილეობას იღებენ პარტია ,,სვობოდასა’’ და ,,ევროსოლიდარობის’’ წარმომადგენლები, „რომლებიც თავს უფლებას აძლევენ ძალაუფლების უზურპაცია მოახდინონ“, ამოფარებული არია პოლიტიკური ლოზუნგების მიღმა.
მან მოიყვანა კონსტიტუციის მე-9 მუხლის მე-8 პუნქტი „საომარი მდგომარეობის სამართლებრივი რეჟიმის შესახებ“, რომელიც საშუალებას იძლევა „დააყენოს უკრაინის კონსტიტუციითა და კანონებით დადგენილი წესით პოლიტიკური პარტიების, საზოგადოებრივი გაერთიანებების საქმიანობის აკრძალვის საკითხი, თუ ხდება უკრაინის დამოუკიდებლობის აღმოფხვრა, საკონსტიტუციო წყობის ძალის გამოყენებით შეცვლა, სახელმწიფოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევა, მისი უსაფრთხოების შელახვა, სახელმწიფო ხელისუფლების უკანონო აღება, ომის პროპაგანდა, ძალადობა, ეთნიკური, რასობრივი, რელიგიური სიძულვილის გაღვივება, ირღვევა ადამიანის უფლებები და თავისუფლებები, საზოგადოებრივი ჯანმრთელობა.
სწორედ ეს პუნქტი, რომელიც მოიცავს ქვეყანაში რელიგიური სიძულვილის გაღვივებას, კოხანოვსკაიას აზრით, ახლა ყველაზე მეტად ირღვევა. გარდა ამისა, მან გაიხსენა, რომ საომარი მდგომარეობის დროს აკრძალულია მასობრივი ღონისძიებები, რომლებიც რეგულარულად იმართება უმე-ის ტაძრების მახლობლად, მათი შემდგომი "გადაცემის" მიზნით მეუ-ში.
უფლებადამცველის თქმით, ის და მისი ადვოკატები ამზადებენ პეტიციას უკრაინის პრეზიდენტისადმი, უმაღლეს რადაში განიხილოს პარტია ,,სვობოდას’’ აკრძალვის საკითხი. კოხანოვსკაიას თქმით, ეს პარტია „ძირს უთხრის უკრაინის სახელმწიფოებრიობას“, ქმნის კონფლიქტს სახელმწიფოში და ახდენს ძალაუფლების უზურპაციას.
„ჩვენ ყველანი უკრაინის მოქალაქეები ვართ და ყველას გვაქვს ერთი და იგივე კონსტიტუციური უფლებები და უკრაინელი ხალხი მზად არის დაიცვას თავისი უფლებებიც და პრეზიდენტიც“, - თქვა უფლებადამცველმა.
მისი თქმით, მას აქვს საკმარისი მტკიცებულება იმისა, რომ პარტია ,,სვობოდას’’ წარმომადგენლებმა უკანონო ქმედებები ჩაიდინეს უმე-ის წინააღმდეგ. კოხანოვსკაიამ ასევე განაცხადა, რომ აპირებს დააყენოს იმ თანამდებობის პირთა განთავისუფლების საკითხი, რომლებიც არღვევენ უკრაინის კონსტიტუციას და პრეზიდენტის პირდაპირ განკარგულებებს.
უფლებადამცველმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „საპირისპირო მხარეს“ საქმის წარმოებისას მას, გარდა შეურაცხყოფისა და დისკრიმინაციის მოწოდებისა, უკრაინის კანონზე არც ერთი მითითება არ მოუსმენია.
მან გაიხსენა, რომ ბევრმა მათგანმა, ვინც დღეს ეკლესიის შეცვლას და სხვა იურისდიქციაში „გადასვლისკენ’’ მოუწოდებს, თავად შეიცვალა 5-6 პარტია, მაგრამ ამის გამო, მათი შინაგანი არსი არ შეცვლილა: „თქვენ ხართ ნალექი, რომელიც მუდამ ამღვრევს წყალს“, - განაცხადა კოხანოვსკაიამ.
იმის ნაცვლად, რომ გააერთიანონ მოსახლეობა მტრის წინააღმდეგ საბრძოლველად, გარკვეული პოლიტიკოსები „იბრძვიან მშვიდობიან ტერიტორიაზე“, ქმნიან რელიგიურ კონფლიქტებს ადგილზე. „თქვენ ხართ დაქირავებულები, რომლებსაც უნდა გაანადგურონ ჩვენი ხალხი, თუ შიგნით არა, მაშინ გარედან. მაგრამ ჩვენ მაინც გავიმარჯვებთ!“ - შეაჯამა უფლებადამცველმა.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ კონოტოპის მერმა არტემ სემენიხინმა, პარტია სვაბოდას-ს წარმომადგენელმა, უშიშროების ძალებს უბრძანა, დაელუქათ უმე-ის ყველა ეკლესია ქალაქში.