ჩერნიატინში ტაძრის აღება: მეუ-ს რადიკალებმა გააძევეს მრევლი ლიტურგიის დროს
2022 წლის 22 მაისს, მეუ-ს მხარდამჭერებმა ჩაშალეს ღვთისმსახურება პირველმოწამე არქიდიაკონ სტეფანეს სახელობის ეკლესიაში, ვინიცის რაიონის სოფელ ჩერნიატინში პატრიოტული ლოზუნგების ყვირილით, უხამსი გალობითა და მუქარით მღვდლისა და მრევლის მიმართ, აქტივისტებმა მორწმუნეები ქუჩაში გააძევეს და ტაძარში გამართეს ეგრეთ წოდებული სათემო შეხვედრა, რომელზეც მათ ხმა მისცეს მეუ-ში გადასვლას. წირვის ჩაშლის ამსახველი ვიდეო ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ვინიცის ეპარქიის პრესსამსახურმა გამოაქვეყნა (სიფრთხილე, უხამსობა).
როგორც მჟკ-ს მრევლის წყარომ განუცხადა, შეხვედრას ესწრებოდა ეტს-ის(ერთიანი ტერიტორიული საზოგადოება) ხელმძღვანელი ვასილი მალაჩუკი, რომელიც იყო მეუ-ში „გადასვლის“ ერთ-ერთი ინიციატორი და აქტიურად აწარმოებდა ამისთვის კამპანიას. ლიტურგიის ჩაშლის შემდეგ აქტივისტებმა ჩაატარეს კენჭისყრა, რომელსაც, წყაროს ცნობით, „რთულია დავარქვათ კენჭისყრა - ყვიროდნენ და იგინებოდნენ“. ამ შეკრებაში არც ერთი მრევლი და თემის წევრი არ მონაწილეობდა.
ასევე, ტაძრის ტერიტორიაზე იმყოფებოდა 25-მდე პოლიციელი, რომლებიც უბრალოდ უყურებდნენ და არ ერეოდნენ რაც ხდებოდა.
კენჭისყრის შემდეგ, ტაძრის საკუთრებად გამოცხადებით, მეუ-ს მხარდამჭერებმა თვითნებურად შეცვალეს კარების საკეტები.
ეკლესია პირველმოწამე არქიდიაკონ სტეფანეს პატივსაცემად შეიქმნა უმე-ის მორწმუნეების მიერ 2013 წლიდან 2019 წლამდე.
„იმ ადამიანებს შორის, რომლებიც აგრესიულად შეიჭრნენ ტაძარში 22 მაისს, არავინ იყო, ვინც მის მშენებლობაში მონაწილეობდა“, - განმარტა ჩვენმა წყარომ. ”ტაძრის წინამძღვარმა შეაგროვა შემოწირულობები კაპიკ-კაპიკ და ასევე მიიღო მონაწილეობა მის მშენებლობაში, ხოლო მეუ-ს მხარდამჭერები მოვიდნენ და მიითვისეს ტაძარი.”
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ სულიმოვში, ლვოვის რეგიონში, მეუ-მ და მარჯვენა სექტორმა მიითვისეს უმე-ის ტაძარი.