უმე-ის იერარქი: უნეტარესის მთავარი საზრუნავია ეკლესიის კანონების ერთგულება
წმინდა სინოდის მიერ გამოცხადებული უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საეპისკოპოსო, სასულიერო პირებისა და საერო პირების შეხვედრის წინა დღეს, ალექსანდრიისა და სვიტლოვოდსკის მთავარეპისკოპოსმა ბოგოლეპმა კომენტარი გააკეთა უმე-ის გარშემო არსებულ ვითარებაზე.
„დაუყოვნებლივი ავტოკეფალიის მომხრეები მოითხოვენ უმე-ის საბჭოს მოწვევას და არა სხდომას, როგორც ეს სინოდმა გამოაცხადა. მეორეს მხრივ, ავტოკეფალიის მოწინააღმდეგეები ავრცელებენ „ჭორებს“ და ყვირიან, რომ უმე თითქმის განხეთქილების გზას ადგას“, - აღნიშნა ვლადიკამ.
„ყველა ასეთ კრიტიკოსს, როგორც ერთი, ასევე მეორეს მხრივ, მინდა ვუთხრა: ნამდვილად არ გჯერათ, რომ ჩვენს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას მართავს მასში მცხოვრები სულიწმინდა? მართლა გგონიათ, რომ ღმერთი არ დაგვეხმარება ამ რთულ დროს და არ გვაჩვენებს სწორ გზას? ნუთუ მართლა გგონიათ, რომ ქრისტე ამქვეყნიური ძლევამოსილებზე სუსტია?“ - ეკითხება მთავარეპისკოპოსი ბოგოლეპი.
ვლადიკას თქმით, ვისაც არ სწამს ქრისტე, უნდა ეშინოდეს, მაგრამ არა ეკლესიის ერთგულ შვილებს.
”რადგან ჯოჯოხეთის კარიც კი ვერ სძლევს ეკლესიას, როგორც თქვა უფალმა. და რა მოგვივა, თუ ეკლესიას მივატოვებთ? თუ რთულ მომენტში დავტოვებთ მას?“ - ეკითხება იერარქი.
„ჩვენ გვჯერა, რომ ღვთის განგებულება ჩვენს ეკლესიაზე გამოიხატება, სხვა საკითხებთან ერთად, იმითაც, რომ უფალმა სათავეში დააყენა ეკლესიის ჭეშმარიტი მოძღვარი - მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი, რომელიც მთელი ცხოვრება ზრუნავს მისი სულის ხსნაზე. მას მინდობილი უამრავი ფარა,  მაგალითია იმისა, რომ უნეტარესის მთავარი საზრუნავი ეკლესიის წმიდა კანონების ერთგულებაა. ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ უნეტარესი ონუფრი იქნება პირველი, ვინც ხმას აიმაღლებს ნებისმიერი ანტიკანონიკური ქმედების წინააღმდეგ. ჩვენი მოვალეობაა დავეხმაროთ ჩვენს წინამძღვარს ლოცვით და მის ირგვლივ ერთიანობით, შევინარჩუნოთ ქრისტეში ერთიანობა ეკლესიაში“, - განაცხადა ალექსანდრიისა და სვეტლოვოდსკის მთავარეპისკოპოსმა ბოგოლეპმა.
შეგახსენებთ, ჟიტომირისა და ნოვოგრად-ვოლინსკის მიტროპოლიტმა ნიკოდიმმა თქვა, რომ უმე-ის წინამძღვრის ყველა გადაწყვეტილება ყოველთვის ეკლესიის სიკეთეზეა მიმართული.