მეუ-მ შექმნა სტრუქტურა "კიევ-პეჩორის ლავრა" და სურთ მიიღონ ერთი ეკლესია
2022 წლის 23 მაისს მეუ-ს „სინოდმა“ ეპიფანე დუმენკოს ხელმძღვანელობით გამოაცხადა რელიგიური ორგანიზაციის შექმნა სახელწოდებით „უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია) წმიდა მიძინება კიევ-პეჩერსკის ლავრა (მონასტერი). “, რისთვისაც მას სურს მიიღოს მონასტრის ერთ-ერთი ეკლესია, იტყობინება ვებგვერდი pomisna.info.
მეუ-ს განცხადებაში ნათქვამია, რომ „სინოდი“ სთხოვს დუმენკოს მიმართოს უკრაინის მინისტრთა კაბინეტს კიევის ლავრაში ტაძრის მიღების მოთხოვნით „საღმრთო მსახურების შესასრულებლად და კიევის წმინდა მიძინების ტაძარში უმე-ს (მეუ) სამონასტრო საქმიანობების ჩასატარებლად.
სქიზმატიკოსებმა ასევე განაცხადეს, რომ ლავრა არის "არაკანონიკურად" დაქვემდებარებული უმე-ს და შესაბამისად, ისინი ქმნიან საკუთარ რელიგიურ ორგანიზაციას სახელწოდებით "კიევ-პეჩორის ლავრა", დუმენკოს უშუალო დაქვემდებარებით.
შეგახსენებთ, რომ კიევ-პეჩორის ლავრის ზემო ნაწილი ვიზიტორებისთვის ღიაა 4 მაისიდან.
როგორც მჟკ იტყობინება, რადამ გამოაქვეყნა უმე-ის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტის ტექსტი, რომელიც ითვალისწინებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის თემების ლავრის, ეკლესიებისა და სხვა ქონების ნაციონალიზაციას.