რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდმა უმე-ს საბჭოზე განცხადება გაავრცელა
2022 წლის 29 მაისს მოსკოვის ქრისტეს მაცხოვრის საკათედრო ტაძარში, პატრიარქ კირილის თავმჯდომარეობით, გაიმართა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმიდა სინოდის სხდომა, რომელზეც გამოითქვა პოზიცია უმე-ის საბჭოსთან დაკავშირებით, რომელიც კიევში 2022 წლის 27 მაისს გაიმართა, იუწყება patriarchia.ru.
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა გადაწყვიტა:
1. გამოუცხადოს ყველა შესაძლო მხარდაჭერა და გაგება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მთავარპასტორებს, მოძღვრებს, მონასტერს და მრევლს, რომელიც განიცდის უპრეცედენტო ზეწოლას სქიზმატური სტრუქტურების, ადგილობრივი ხელისუფლების, მედიის, ექსტრემისტული ორგანიზაციებისა და ნაციონალისტურად მოაზროვნე ნაწილის მხრიდან.
2. მოვუწოდოთ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას მხურვალე ლოცვებისაკენ უკრაინაში ჩვენი ძმების გასაძლიერებლად, მათ გამბედაობისა და ღვთის შემწეობისათვის ყოველდღიურ საქმეში.
3. განვაცხადოთ, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სტატუსი განისაზღვრება უწმინდესისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქ ალექსი II-ის 1990 წლის 27 ოქტომბრის დადგენილებით.
4. ავღნიშნოთ, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭოს მიერ მიღებული უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ადმინისტრაციის წესდებაში დამატებები უნდა იქნას შესწავლილი ზემოხსენებულ წესდებასთან და რუსეთის წესდებასთან შესაბამისობისი მიზნით. ასეთი დამატებები და ცვლილებები დასამტკიცებლად უნდა წარედგინოს მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქს.
5. ხაზი გავუსვათ, რომ მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქი კირილი, ღრმა თანაგრძნობით არის გამსჭვალული ყველა იმ პირის მიმართ, ვინც დაზარალდა სტიქიის შედეგად, არაერთხელ მოუწოდა ყველაფერი გაეკეთებინათ მშვიდობიანი მოსახლეობის მსხვერპლის თავიდან ასაცილებლად და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ყველა წევრს მოუწოდებდა გულითადად ელოცათ მალე მშვიდობის დასამყარებლად და ყველა გაჭირვებულის დასახმარებლად, მათ შორის ლტოლვილების, თავშესაფრისა და საარსებო წყაროს გარეშე დარჩენილი ადამიანების დასახმარებლად.
6. გამოთქვით სინანული იმის გამო, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რიგ ეპარქიებში შეწყვიტეს მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქის ხსენება, რამაც უკვე გამოიწვია განხეთქილება უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში და რომელიც ეწინააღმდეგება ორგზის საბჭოს მე-15 კანონს.
7. დავამოწმოთ, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ლოცულობს ეკლესიის ერთიანობის შესანარჩუნებლად და სისხლისღვრის სწრაფად შეწყვეტისთვის.