უმე-ის მრევლმა ტაძრების ჩამორთმევის შემდეგ განცხადებები შეიტანეს პოლიციაში
უმე-ის მორწმუნეებმა ასობით განცხადება გააკეთეს პოლიციაში უკრაინის იმ რეგიონებში, სადაც ეკლესიებს იტაცებენ შეთანხმებით და ზოგჯერ ადგილობრივი ხელისუფლების პირდაპირი ბრძანებით. ამის შესახებ ადვოკატმა, კამიანეც-პოდილსკის საკრებულოს დეპუტატის თანაშემწემ და უფლებადამცველმა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ Facebook-ის საკუთარ გვერდზე ვიდეომიმართვაში განაცხადა.
მისივე თქმით, ერთადერთი, რაც აფერხებს საქმეების სასამართლოში გადატანის პროცესს, არის სახელმწიფო რეესტრის, კერძოდ უძრავ ქონებაზე საკუთრების უფლების სახელმწიფო რეესტრის უფუნქციო ვებგვერდები.
„ჩვენ გვაქვს რამდენიმე დღე, რადგან რეესტრები ჯერ კიდევ დახურულია“, - აღნიშნა კოხანოვსკაიამ და დასძინა, რომ როდესაც რეესტრები განიბლოკება, სასამართლოში 200-300 განცხადება გაიგზავნება თითოეული რეგიონის უმე-ის ეკლესიებიდან.
მან ასევე თქვა, რომ შეიმუშავა „გეგმა იმის შესახებ, თუ როგორ უნდა წარიმართოს საქმეები, როგორ გააუქმოს რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციების ხელმძღვანელების ბრძანებები“, რათა დაეხმაროს რელიგიურ თემებს, რომლებიც აწყდებიან ხელისუფლების უკანონობას ან მეუ-ის თავდამსხმელების უკანონო ქმედებებს.
ვიქტორია კოხანოვსკაიამ თქვა, რომ 2022 წლის 2 ივნისს იგი გადაიყვანეს SBU-ში, სადაც რამდენიმე საათის განმავლობაში ჰყავდათ, დაკითხეს, დააშინეს და გამოიყენეს ფიზიკური ძალა და მორალური ზეწოლა. დეპუტატის თანაშემწის თქმით, მისი მანქანა გაჩხრეკეს და ტელეფონზე ინფორმაცია გადაამოწმეს.
შეგახსენებთ, რომ კოხანოვსკაიამ განმარტა, რომ ოფიციალური პირები, რომლებიც კრძალავენ უმე-ს ან ატარებენ უკანონო შეხვედრებს უმე-ის ტაძრების მეუ-სთვის გადასაცემად, და მოქალაქეები, რომლებიც ჭრიან საკეტებს და ტეხავენ ტაძრების კარებს, არღვევენ კანონს.