მიტროპოლიტმა ლუკამ აკურთხა ზაპოროჟიის ნიკოლოზის მონასტრის ახალი ეკლესია
2022 წლის 7 ივნისს ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ აღავლინა კურთხევის რიტუალი და საღმრთო ლიტურგია ახალ წმინდა სამების ტაძარში, ზაპოროჟიეს ნიკოლაევსკის მონასტრის ტერიტორიაზე. ამის შესახებ ზაპოროჟიის ეპარქიის პრესსამსახური იტყობინება.
მიულოცა დედა იღუმენს, მონასტრის დებს და მრევლს ტაძრის კურთხევა, მისმა უწმინდესმა უსურვა გულში შეინარჩუნონ არა მხოლოდ დღევანდელი მნიშვნელოვანი მოვლენის მოგონებები, არამედ ის დიდი სიხარული, რომელსაც უფალი გვაძლევს.
„მიუხედავად იმისა, რომ ეშმაკი ანგრევს ტაძრებს ჩვენს სულგრძელ ქვეყანაში, უფალი გვეხმარება ახლის აშენებასა და კურთხევაში“, - თქვა მან.
ვლადიკას თქმით, თანამედროვე ცხოვრების გარემოებები ისეთია, რომ ადამიანს, რომელიც ღმერთის გარეშე ცხოვრობს, პრაქტიკულად არ აქვს გადარჩენის შანსი.
„მას გაანადგურებს ცხოვრებისეული გარემოებები. როგორც ზოგიერთი უბედური ტყის მწერი კვდცება ტურისტის დაუნდობელი ჩექმით. ეს იმიტომ ხდება, რომ თუ ღმერთის რწმენა არ აქვს, მაშინ ადამიანი საერთოდ აღარ ადამიანობს. უარს ამბობს სულიწმიდის მადლზე, ის ხდება ცხოველი, რომელიც ცხოვრობს მხოლოდ ინსტინქტებით. მხოლოდ ღვთაებრივი მადლი აძლევს ადამიანს იმ სიძლიერესა და შესაძლებლობებს, რომლებსაც თანასწორი არ აქვთ. ამიტომაც გვიხარია დღევანდელი ღონისძიება. ტაძარი ხომ ის ადგილია, სადაც ადამიანს შეუძლია ღვთის მადლის ზიარება. მხოლოდ აქ შეიძლება გულით გრძნობდე, რომ რაღაც გადამეტებული, წმინდა ნაწილი ხდები. აქ ჩვენი გული მყიფე თიხის ქოთნებიდან ფასდაუდებელ და ძლიერ ჭურჭლად იქცევა. ისინი უფრო ძლიერები და ძვირი ხდებიან, ვიდრე ყველაზე ძვირადღირებული ბრილიანტი“, - ამბობს მიტროპოლიტი ლუკა.
ნიკოლაევსკის მონასტრის სამების ეკლესია, რომელიც მდებარეობს მონასტრის ცენტრალურ კარიბჭესთან, აშენდა 2019 წელს. სამების დღესასწაულზე მცირე რიტუალით აკურთხეს და პირველი საღმრთო ლიტურგია აღევლინა. ამ დრომდე ტაძარში სამშენებლო და მოსაპირკეთებელი სამუშაოები გრძელდებოდა.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ კამენკას ეპარქიის ვოლნოგორსკში აკურთხეს უმე-ის ახალი ეკლესია.