ლვოვის რაიონულმა საბჭომ მოუწოდა უმაღლეს რადას აკრძალოს უმე
2022 წლის 14 ივნისს, ლვოვის რეგიონალური საბჭოს მორიგი სხდომაზე, დეპუტატებმა მიიღეს განცხადება, რომელშიც მათ მოუწოდეს სახელმწიფოს კანონიერად აეკრძალოს უმე-ის საქმიანობა უკრაინის ტერიტორიაზე. განცხადება სამხარეო საბჭოს ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
”ჩვენ, ლვოვის რეგიონალური საბჭოს დეპუტატები, ვაცნობიერებთ ჩვენს პასუხისმგებლობას ლვოვის რეგიონის ამომრჩევლების წინაშე, მიუღებლად მიგვაჩნია უმე-ის არსებობა და საქმიანობა უკრაინაში ზოგადად და კონკრეტულად ლვოვის რეგიონში. ხელმძღვანელობით უკრაინის კონსტიტუციის დებულებებით, უკრაინის კანონებით <…>, მოვუწოდებთ სახელმწიფოს კანონიერად აკრძალოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმიანობა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მანამდე მჟკ-მ განაცხადა, რომ დეპუტატების უმრავლესობა არ გამოცხადდა რივნის რეგიონალური საბჭოს სხდომაზე, რომელზეც მისი ხელმძღვანელი გეგმავდა უმე-ის აკრძალვას.
მისი უნეტარესი ონოფრე: ვინც ღმერთს ხედავს, სამოთხე უკვე აქ არის დედამიწაზე
სადაც ადამიანი ღმერთს შეხვდა, სადაც ღმერთი მიიღო სულში, იქ არის მისთვის ღვთის სასუფეველი, იქ არის მისთვის ზეციური ნეტარების დასაწყისი, ხაზგასმით აღნიშნა მღვდელმთავარმა.