მიტროპოლიტი ონოფრე და მთავარეპისკოპოსი იოანე. კოლაჟი: Перший козацький მიტროპოლიტი ონოფრე და მთავარეპისკოპოსი იოანე. კოლაჟი: Перший козацький
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ მილოცვა გაუგზავნა ტირანის, დურესისა და სრულიად ალბანეთის ახლადარჩეულ მთავარეპისკოპოსს იოანეს ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრად არჩევასთან დაკავშირებით, იუწყება უმე-ის პრესსამსახური.
მიტროპოლიტმა ონოფრემ თავის გზავნილში აღნიშნა მთავარეპისკოპოსი იოანეს რთული ცხოვრების გზა, რომელიც ასახავს მე-20 საუკუნის მეორე ნახევრის ალბანეთის ეკლესიის რთულ ისტორიას. მისმა უნეტარესმა ონოფრემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ახალი წინამძღვარი მოინათლა ალბანეთის ათეისტური რეჟიმის დროს და იყო არა მხოლოდ მოწმე, არამედ ქვეყანაში მართლმადიდებლობის აღორძინების აქტიური მონაწილე.
„თქვენ იყავით მარად დაუვიწყარი მთავარეპისკოპოსის ანასტასიოსის მოწაფე და თანამგზავრი, რომლის ომოფორის ქვეშ მოხდა თქვენი კურთხევა და მსახურება მღვდლად, შემდეგ კი ეპისკოპოსად“, - ნათქვამია წერილში.
მიტროპოლიტმა ონოფრემ ასევე გაიხსენა მეუფე იოანეს ვიზიტები ალბანეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ოფიციალური დელეგაციების შემადგენლობაში უკრაინაში და იმედი გამოთქვა ორ ეკლესიას შორის შემდგომი მეგობრული ურთიერთობების დამყარების შესახებ.
უმე-ის წინამძღვარმა განსაკუთრებით აღნიშნა ალბანური ეკლესიის როლი მსოფლიო მართლმადიდებლობაში და უწოდა მას "ქრისტეს თავმდაბალი და თავგანწირული მსახურების, ნაყოფიერი ქრისტიანული ქადაგებისა და მისიის, ღრმა სულიერი ცხოვრების" მაგალითი, რომლის წყალობითაც ალბანეთის ეკლესიამ შეძლო აღორძინება ათეისტური ხელისუფლების მიერ დევნის პერიოდის შემდეგ და მთელ მსოფლიოს აჩვენა "ქრისტიანული საზოგადოების სასწაული".
მილოცვის დასასრულს, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ უსურვა, რომ ალბანეთის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ ახალი წინამძღვრის ომფორიონის ქვეშ შეინარჩუნოს და გაზარდოს ის ყველაფერი, რაც ადრე იყო შექმნილი და დაწესებული, ასევე სთხოვა უფალს  მეუფე იოანეს გაძლიერება ახალი მსახურების ღირსეულად შესრულებაში.
ალბანეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ერთ-ერთი ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესიაა. ენვერ ხოჯას (1944-1991) კომუნისტური რეჟიმის დროს სასტიკი დევნის პერიოდის შემდეგ, როდესაც ალბანეთი გამოცხადდა „მსოფლიოში პირველ ათეისტურ სახელმწიფოდ“, ეკლესიამ დაიწყო აღორძინება არქიეპისკოპოსის ანასტასიოს (იანულატოსის) მოღვაწეობის წყალობით, რომელიც ხელმძღვანელობდა მას 1992 წლიდან 2025 წლამდე.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ალბანელი მღვდლის, ილია მაზნიკუს თქმით, ალბანეთის ეკლესია იმედოვნებს, რომ ახალი წინამძღვარი არქიეპისკოპოსი ანასტასიოსის გაკვალულ გზას გაჰყვება.