უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცები. ფოტო: Униан უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცები. ფოტო: Униан
2025 წლის 14 მარტს დონალდ ტრამპმა სოციალურ ქსელ Truthsocial-ში გამოაქვეყნა პოსტი, სადაც შეშფოთება გამოხატა უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცების ბედზე, რომლებიც გარშემორტყმული არიან რუსული ჯარების მიერ.
აშშ-ს პრეზიდენტმა ახსენა პუტინთან მოლაპარაკებები, რის შემდეგაც, მისი სიტყვებით, „ძალიან კარგი შანსია, რომ ეს საშინელი, სისხლიანი ომი საბოლოოდ დასრულდეს“.
ამავდროულად, მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ამ მომენტში ათასობით უკრაინელი ჯარისკაცი მთლიანად არის გარშემორტყმული რუსული ჯარების მიერ და იმყოფება ძალიან ცუდ და დაუცველ მდგომარეობაში“. მან არ დააკონკრეტა, თუ რა ლოკაციაზე იყო საუბარი, მაგრამ ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ აშშ-ის პრეზიდენტი კურსკის რეგიონზე საუბრობდა.
ტრამპმა თქვა, რომ მან მოუწოდა პუტინს, შეენარჩუნებინა მათი სიცოცხლე, რადგან „ეს იქნებოდა საშინელი ხოცვა-ჟლეტა, რომლის მსგავსი მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ არ უნახავთ“.
"ღმერთმა დალოცოს ისინი ყველა!!!"
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ვენსის თქმით, ტრამპის ძალისხმევა მშვიდობის მისაღწევად ქრისტეს მთავარი მცნების შესრულებაა.