2025 წლის 14 მარტს, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მუსლიმებთან ერთად ივახშმა იფტარზე, რომელიც მოჰყვება საღამოს ლოცვებს რამადანის დროს. ამის შესახებ იუწყება პრეზიდენტის ოფისის საიტი.
გამოსვლის დასაწყისში ზელენსკიმ დამსწრეებს მიმართა: „სალამ ალეიქუმ“. ამის შემდეგ მან აღნიშნა, რომ „წელს, სწორედ რამადანის პერიოდში მოხდა ჩვენი მნიშვნელოვანი დიპლომატიური ძალისხმევა, ჩვენი პარტნიორების ძალისხმევა უკრაინის სამართლიანი მშვიდობის დასაახლოებლად“.
მან ახსენა თურქეთთან კონტაქტები და სურვილი გამოთქვა, რომ "ჩვენი ხალხის ლოცვა, ჩვენი მეგობრების ლოცვა, ლოცვა მშვიდობისთვის, უკრაინისთვის დაეხმარება ამერიკის, ევროპის, მთელი მსოფლიოს ძალისხმევის რეალიზებას მშვიდობისა და უსაფრთხოებისთვის".
პრეზიდენტის თქმით, „ჩვენ გვახსოვს ჩვენი ყირიმი, ჩვენ არასდროს ვივიწყებთ ჩვენს უკრაინულ ყირიმს“.
„ჩვენ ვმუშაობთ იმისთვის, რომ ჩვენი ხალხი დაბრუნდეს სახლში, როგორც რამადანს, ისე აღდგომას. და ჩვენ ერთად ვაახლოებთ მშვიდობისა და სამართლიანობის დამყარებას უკრაინაში ყველასთვის, ჩვენი ქვეყნისთვის“, - ხაზგასმით აღნიშნა პრეზიდენტმა.