ზელენსკი და პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო ОП ზელენსკი და პატრიარქი ბართლომეოსი. ფოტო ОП
2025 წლის 14 მარტს ზელენსკის სატელეფონო საუბარი ჰქონდა პატრიარქ ბართლომეოსთან, რომლის დროსაც მან მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისთვის. ამის შესახებ ზელენსკი იუწყება თავის Телеграм-ში.
საუბრის დროს პრეზიდენტმა ფანარის მეთაურს ვრცლად მოუყვა საუდის არაბეთში ჩატარებული მოლაპარაკებების შესახებ, რომლის დროსაც „ჩვენ მხარი დავუჭირეთ აშშ-ს წინადადებას ცაში, ზღვასა და ხმელეთზე აუცილებელი 30-დღიანი სიმშვიდის შესახებ““.
„სამართლიანი და ხანგრძლივი მშვიდობისკენ პირველ ნაბიჯთა შორის აგრეთვე სამხედრო, სამოქალაქო ტყვეთა განთავისუფლება და დეპორტირებულ უკრაინელ ბავშვთა დაბრუნება უნდა იყოს“, - განუცხადა ზელენსკიმ ბართლომეს.
მისი სიტყვებით, უკრაინას და მთელ მსოფლიოს სურთ მშვიდობა და „მხოლოდ რუსეთი არ არის მზად ომის დასრულებისთვის და ეძებს პირობებს მის გასაგრძელებლად“.
„ჩვენ უნდა გადავდგათ ნაბიჯები მშვიდობისკენ და ვილაპარაკოთ ერთადერთ მიზეზზე, რის გამოც ომი ჯერ კიდევ გრძელდება“, - განაცხადა ზელენსკიმ და მადლობა გადაუხადა ბართლომეს „მზაობისთვის და იმისთვის, რომ ის არ იშურებს ძალისხმევას მშვიდობისთვის - მშვიდობისთვის, რომლის მოახლოება ნამდვილად შეგვიძლია“.
მანამდე მჟკ  წერდა, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა, თეთრ სახლში სკანდალის მერე, საჯაროდ მხარი დაუჭირა ზელენსკის და განაცხადა, რომ ის „აღიარებს პრეზიდენტ ზელენსკის დაუღალავ ძალისხმევას უკრაინის სუვერენიტეტისა და მთლიანობის დასაცავად“.