საბჭომ მოუწოდა რადას არ მოეხდინა სტამბულის კონვენციის რატიფიცირება
ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინულმა საბჭომ თხოვნით მიმართა უკრაინის პარლამენტს სტამბულის კონვენციის განხილვა ომის ვადით გადაედო. ამის შესახებ საბჭოს ოფიციალური ვებგვერდი იტყობინება.
საბჭოს წევრებმა უმაღლეს რადას მიმართეს იმის გამო, რომ ორშაბათს, 20 ივნისს, პარლამენტის სხდომის დღის წესრიგში შევიდა სტამბულის კონვენციის რატიფიცირების საკითხი.
„სტამბულის კონვენციის რატიფიცირების მცდელობები ომის დროს და საზოგადოებაში ამ ინიციატივის საწინააღმდეგო შეხედულებების არსებობა მხოლოდ საზოგადოებრივი პროტესტის, უკმაყოფილების და უკრაინის ხელმძღვანელობის კრიტიკის ახალ ტალღას გამოიწვევს. და ეს იმ დროს, როდესაც ჩვენს სახელმწიფოს სჭირდება ერთიანობა, სოლიდარობა და ყველა საჯარო დაწესებულების ძალისხმევის კონსოლიდაცია, რათა მოვიგოთ ომი რუსი აგრესორის წინააღმდეგ“, - ნათქვამია მიმართვაში.
მიმართვაში აღნიშნულია, რომ სტამბულის კონვენცია ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ მიმართულ ნორმებთან ერთად შემოაქვს ცნება „გენდერი“, როგორც პიროვნების თვითიდენტიფიკაციის იდეოლოგიური კონცეფცია. უკრაინის რელიგიური თემები ამას ვერ ეთანხმებიან, რადგან იგნორირება ბიოლოგიური სქესის არსებობის შესახებ, რომელიც ახასიათებს ქალს ან მამაკაცს, და ვალდებულება, ასწავლონ ბავშვებს ამასთან დაკავშირებული არასტერეოტიპული გენდერული როლები, საფრთხეს უქმნის ახალგაზრდა თაობას, მათ გენდერული იდენტობას, ერთსქესიანი სექსუალური ურთიერთობების პოპულარიზაცია მოხდება და გენდერული დაავადებების შემთხვევების გავრცელება, დისფორია ბავშვებსა და ახალგაზრდებში.
„გენდერული იდეოლოგიის საფრთხის გათვალისწინებით, სტამბულის კონვენციის რატიფიცირების ნაცვლად, საბჭო მოუწოდებს პრაქტიკული ზომების მიღებას და უკრაინის ეროვნული კანონმდებლობის შემუშავებას ოჯახში ძალადობისა და ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ საბრძოლველად, როგორც ამას აკეთებენ ევროპის სხვა ქვეყნები, რომლებმაც ასევე უარი განაცხადეს ამ კონვენციის რატიფიცირებაზე. ქვეყნები, რომლებმაც დაგმო სტამბულის კონვენციის რატიფიცირება: დიდი ბრიტანეთი, ლატვია, სლოვაკეთი, ჩეხეთი, უნგრეთი, ბულგარეთი, სომხეთი და თურქეთი,“, - ნათქვამია ეკლესიათა საბჭოში.
რელიგიური მოღვაწეები მოუწოდებენ უმაღლესი რადას თავმჯდომარეს და პარლამენტარებს, თავიდან აიცილონ დაძაბულობის ესკალაცია და განხეთქილება უკრაინულ საზოგადოებაში, კერძოდ, „მოხსნან სტამბულის კონვენციის რატიფიცირების საკითხი, რომელიც მოითხოვს შემდგომ საჯარო განხილვას და საზოგადოებრივი კონსენსუსის ძიებას.”
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ უკრაინელი დეპუტატები მხარს უჭერდნენ ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის გენდერული რეზოლუციას.