ბოიარკას მერი: უმე-ის თემები მეუ-ში გადასაყვანად, ჩვენ შევკრებთ ყველას
კიევის რეგიონის ბოიარის საქალაქო საბჭოს მომდევნო სხდომაზე, ქალაქის ხელმძღვანელმა ალექსანდრე ზარუბინმა გამოაცხადა ყველა ურბანული რელიგიური თემის მოახლოებული მასობრივი გადაცემა უმე-დან მეუ-ში. შეხვედრის ვიდეო გადაცემა ბოიარის საკრებულოს ფეისბუქ ჯგუფზე გამოქვეყნდა (საეკლესიო საკითხის განხილვა იწყება 1:03:00 საათზე).
როგორც ზარუბინმა განაცხადა, მან არაერთხელ შესთავაზა უმე-ის სასულიერო პირებს მეუ-ში გადასვლა, მაგრამ უარყოფითი პასუხი მიიღო და ახლა დროა ხელისუფლების ძალისხმევით გადავიდეს თემები. მისი თქმით, ბოიარკაში უმე-ის ექვსი ეკლესიაა, ხოლო ქალაქგარეთ კიდევ ორი.
მერმა გამოთქვა რწმენა, რომ სოფლებისა და ქალაქების ტერიტორიულ თემებს აქვთ უფლება გადასცენ თემები მეუ-ს.
„წესების მიხედვით, სოფლის თემი უნდა შეიკრიბოს. თუ ბოიარკას რომელიმე ტაძრის (უმე, - რედ.) საკითხს დავაყენებთ, მაშინ ქალაქის თემი არის მთელი ქალაქის შემადგენლობით და არა მხოლოდ მისი ისტორიული ან ახალი ნაწილი. თითოეული ეკლესიისთვის (გადაცემა მეუ- ში, - რედ.) შეიკრიბება მთელი ქალაქის საზოგადოება, ”- თქვა ზარუბინმა.
მისი თქმით, ჯერ სოფლებშია საჭირო ვარჯიში. მან განაცხადა, რომ ისაუბრა მათთან, ვინც მოაწყო "გადასვლები" სხვა ადგილებში და მივიდა დასკვნამდე, რომ ამის გაკეთება სოფელში უფრო ადვილია: "იმისთვის, რომ ნორმალურად მივუდგეთ ამ საკითხს, უნდა ვეცადოთ ამის გაკეთება პატარა თემებში, ნორმალურად მოვემზადოთ და შემდეგ უკვე დავიწყოთ ეს პროცესი ქალაქში“. ამიტომ, გადასვლები დაიწყება სოფლებიდან ტარასოვკადან და მალიუტინკადან.
ზარუბინმა პირობა დადო, რომ ყველაფერს გააკეთებს, „რაც შეიძლება მეტი ხალხი შეკრიბოს, ვინც დაიცავს ჩვენს ეკლესიას და არა მოსკოვს“. მან დეპუტატებს მოუწოდა, ყველა ღონე იხმარონ გადასვლების ორგანიზებისთვის: „ჩვენი ამოცანაა თქვენთან ერთად - დეპუტატებმაც, მერმაც, უფროსმაც - შეკრიბოთ ხალხი და მოიყვანოთ ისინი. თუ თქვენ მხარს უჭერთ ჩვენს უკრაინულ ეკლესიას.
ამავდროულად, ბოიარკას ხელმძღვანელი შიშობს, რომ ამის გაკეთება ადვილი არ იქნება, რადგან მეუ-ს მხარდამჭერების შეკრება ძალიან რთული იქნება, ხოლო უმე "ძალიან მტკიცედ დაიცავს თავს".
დეპუტატების კითხვაზე, თუ რატომ არ მიიღო საკრებულომ გადაწყვეტილება UOC-ის აკრძალვის შესახებ, ზარუბინმა თქვა, რომ ასეთი გადაწყვეტილებები არ უნდა იქნას მიღებული, რადგან ეს იქნება „ლაკმუსის ტესტი ჩვენი ოპონენტების სასარგებლოდ, რომ ჩვენ ვაკეთებთ უკანონო ქმედებებს ეკლესიის წინააღმდეგ.”
როგორც მჟკ იტყობინება, აპრილის ბოლოს, მეუ-ს "იერარქმა" დრაბინკომ  გამოაცხადა ბოიარკას წმინდა ნიკოლოზ საკვირველმოქმედის ეკლესიის თემის "ნებაყოფლობითი გადაყვანა" მეუ-ში.