ზორია: ფანარიოტებთან კონტაქტობდა ჯერ კიდევ 2008 წლიდან
განხეთქილებაში მყოფების სპიკერმა ივანე ზორიამ განაცხადა სტამბულში რეგულარული მგზავრობის თაობაზე ფანარიონის წარმომადგენლებთან შეხვედრებზე ტომოსამდე დიდი ხნით ადრე.
მეუ-ს „არქიეპისკოპოსმა“ ივანე (ევსტრატი) ზორიამ პროპაგანდისტულ youtube-არხზე DetectorUA განაცხადა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წარმომადგენლებთან კონტაქტების თაობაზე ჯერ კიდევ პატრიარქ ბართოლომეოსის ანტიკანონიკური საქციელამდე დიდი ხნით ადრე, რომელმაც უკრაინელ განხეთქილებაში მყოფებს ტომოსი გადასცა.
მეუ-ს სპიკერმა განაცხადა, რომ მისი კონტაქტები ფანარიოტებთან დაიწყო ჯერ კიდევ 2008 წელს, როცა ის კიევის საპატრიარქოში ფილარეტ დენისენკოსთან იყო. „მსოფლიო საპატრიარქოს ძირითად მოქმედ პირებთან, რომლებიც იღებდნენ და იღებენ მონაწილეობას მის ცხოვრებაში, ჯერ კიდევ 2008 წლიდან დაწყებული. სტამბულში მეტ-ნაკლებად რეგულარულად დავიწყე სიარული კიევის საპატრიარქოს დელეგაციის შემადგენლობაში 2011 წლიდან“, -განაცხადა ზორიამ.
მან ასევე თქვა, რომ პირადი ნაცნობობა პატრიარქ ბართლომეოსთან შედგა უკვე ტომოსის ისტორიის დროს. „პატრიარქი გავიცანი ტომოსის გადაცემის დროს, მაგრამ მისი სიტყვებით მივხვდი, რომ მას ჩემზე არ სმენია“, -აღნიშნა ზორიამ.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, ზორიამ განაცხადა, რომ ფანარიონის მუშაობის გარეშე სხვა ეკლესიები არ ცნობდნენ მეუ-ს.