საქართველოს პარლამენტმა ლგბტ ადამიანების უფლებების შემზღუდავი კანონპროექტები პირველი მოსმენით დაამტკიცა
კანონპროექტის მიღებას მხარი 78-მა დეპუტატმა დაუჭირა.
საქართველოს პარლამენტმა პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა კანონების პაკეტს, რომელიც ზღუდავს ლგბტ პირთა უფლებებს, იუწყება Civil Georgia.
საკანონმდებლო პაკეტი 19 კანონპროექტს მოიცავს. მთავარია „ოჯახური ფასეულობებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“, დანარჩენი 18 კი მისგან წარმოებული პროექტია. ავტორების თქმით, ინიციატივის მიზანია „ოჯახური ღირებულებების განმტკიცება, რომელიც დაფუძნებულია მამაკაცისა და ქალის გაერთიანებაზე და არასრულწლოვანთა დაცვის მექანიზმებზე“.
კანონპროექტები განსაზღვრავს ცნებებს „კაცი“ და „ქალი“, კრძალავს სქესის შეცვლის ოპერაციებს, სექსუალური ხასიათის სცენების გადაცემას ლგბტ ადამიანების მონაწილეობით და სხვა.
კანონპროექტის კენჭისყრის წინა დღეს ვენეციის კომისიამ მოუწოდა საქართველოს არ მიეღო იგი, რადგან ამან შესაძლოა ქვეყანაში ლგბტ ადამიანების მიმართ მტრული ატმოსფერო შექმნას.
როგორც მჟკ იტყობინება, მოლდოვის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსს, ბალტისა და ფალესტის ეპისკოპოს მარკელს, ლგბტ თემის წარმომადგენლებისთვის მორალური ზიანისათვის ფულადი კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა.