რომის პაპმა რუსეთის კათოლიკეებს მართლმადიდებლებთან ერთობისკენ მოუწოდა
რკე– ს ხელმძღვანელმა სამოციქულო ადმ-ის დაარსებიდან 30 წლისთავთან დაკავშირებით რუსი კათოლიკეებისადმი გაგზავნილ წერილში შეახსენა ქრისტიანთა სრული ერთიანობისკენ სწრაფვა.
რომის პაპმა ფრანცისკემ მოუწოდა რუსეთის კათოლიკეებს, რომლებიც "აღმოსავლეთ ქრისტიანული ტრადიციის სივრცეში" არიან, გააგრძელონ სვლა ერთიანობისკენ. მან ამის შესახებ დაწერა სპეციალურ მისასალმებელ შეტყობინებაში რუსეთში ლათინური რიტუალის კათოლიკეებისთვის სამოციქულო ადმინისტრაციების დამყარების 30 წლისთავთან დაკავშირებით, იუწყება Vatican News.
რკე– ს ხელმძღვანელმა შესთავაზა, რომ რუსეთის კათოლიკური საზოგადოებები „ღია ყოფილიყვნენ სიყვარულის უმაღლესი მცნების მორჩილებით, ყველასთან შეხვედრისა და სოლიდარობისთვის, განსაკუთრებით მართლმადიდებელი ეკლესიის ძმებთან და დებთან“.
„ჩვენ ყველანი ერთ სულით მოვინათლეთ ერთ სხეულში“ (1 კორ. 12:13): თქვენს აღმოსავლეთ ქრისტიანული ტრადიციის სივრცეში მნიშვნელოვანია, რომ გავაგრძელოთ სვლა ყველა ქრისტიან ძმასთან და დებთან ერთად, არ მოგბეზრდეს უფალს ვთხოვოთ დახმარება, რათა გავაღრმავოთ ერთმანეთის ცოდნა და ნაბიჯ -ნაბიჯ მივუახლოვდეთ ერთიანობას “, - წერს რომის პაპი ფრანცისკე.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მოსკოვის საპატრიარქოს სსგ-ის ხელმძღვანელმა ისაუბრა პატრიარქ კირილსა და პაპს შორის შეხვედრის შესაძლებლობაზე.