უმე(კ)-ში ზელენსკის უწოდეს მორცხვი და არაპატრიოტი
ფილარეტის ოფისმა გააკრიტიკა უკრაინის ხელისუფლება იმის გამო, რომ არ სურს აღადგინოს კიევის საპატრიარქო, „უცხოური ცენტრებისგან დამოუკიდებელლად“.
2021 წლის 14 დეკემბერს, კიევში, უმე(კ)-ის ვლადიმირის საკათედრო ტაძარში საჯარო ღონისძიებების დროს, „არქიეპისკოპოსმა“ ანდრეი მარუცაკმა გააკრიტიკა უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი და იუსტიციისა და კულტურის სამინისტროების წარმომადგენლები და უწოდა მათ მორცხვი და არაპატრიოტი კიევის საპატრიარქოს რეგისტრაციის აღდგენის სურვილის არ ქონის გამო, იუწყება სქიზმატების ოფიციალური ვებგვერდი.
ის უკრაინის ხელისუფლებას არაშორსმჭვრეტელად მიიჩნევს, რადგან მათ არ ესმით კიევის საპატრიარქოს მნიშვნელობა, „უცხო ცენტრებისგან დამოუკიდებლად“.
„სამწუხაროდ, ჯერჯერობით ვერ მოიძებნა ვერც ერთი მამაცი, პატრიოტი ხელისუფლების წარმომადგენელი, პრეზიდენტიდან დაწყებული იუსტიციისა და კულტურის სამინისტროს ჩინოვნიკებით დამთავრებული, რომელიც გადაწყვეტს კიევის საპატრიარქოს რეგისტრაციის დაბრუნების საკითხს“, - განაცხადა მარუცაკმა.
მან ასევე დაადანაშაულა ხელისუფლება საეკლესიო საქმეებში ჩარევაში, რასაც მოჰყვა „ეკლესიის ერთიანობის დარღვევა და უკრაინის საზოგადოების განხეთქილება“. მარუცაკის თქმით, ომის პირობებში ასეთი ინტერვენციები „აზიანებს უკრაინის უსაფრთხოებას და მის დამოუკიდებლობას“.