ბერძენი იღუმენი: ვაი მათ, ვინც დღეს განხეთქილება შექმნა
საბერძნეთის ეკლესიის სიდიროკასტროს მიტროპოლიის აგია სკეპის მონასტრის წინამძღვარმა, იღუმენმა დოსითეუსმა მჟკ-თან ინტერვიუში კომენტარი გააკეთა მსოფლიო მართლმადიდებლობაში არსებულ ვითარებაზე, რომელიც წარმოიშვა მეუ-ს გაჩენის გამო.
იესოს ლოცვაზე საუბრისას, „რომელიც ყველგან და ყოველთვის შეიძლება აღსრულდეს“, იღუმენმა აღნიშნა, რომ „ადამიანი მხოლოდ ამ ლოცვით არ იხსნა“. მისი თქმით, „პირველ რიგში, მართლმადიდებელი უნდა იყო“.
"და მიხარია, რომ მიტროპოლიტ ონოფრესთან ხართ და არა ეპიფანესთან, რომელიც არის ერეტიკოსი, პაპისტი, უნიატი, არ ვიცი სხვა ვინ, მაგრამ არა მართლმადიდებელი. მან დიდი ზიანი მიაყენა ჩვენს მართლმადიდებლურ სარწმუნოებას, გაყო მართლმადიდებლობა. ახლა გვაქვს განხეთქილება, დიდი განხეთქილება, ვინც შექმნა ეს სქიზმა. მათ, - თქვა იღუმენმა და სინანული უსურვა მათ.
„ღმერთმა მისცეს მათ სინანული - მათაც და ჩვენც, რათა მოინანიონ და დაუბრუნდნენ ჭეშმარიტ სარწმუნოებას“, - აღნიშნა მან.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბერძენმა ღვთისმეტყველმა ეკლესიების მეთაურებს ლავრაში ღვთის გმობის გამო მიმართა.